21 Tetor 2019

DnV: Prin LDK-ja, e dyta Vetëvendosje

Prishtinë, 6 tetor - Koalicioni i organizatave joqeveritare, Demokracia në Veprim, duke u bazuar në rezultatet preliminare prej 53 për qind të vendvotimeve, ka dalë me rezultate rreth zgjedhjeve parlamentare në Kosovë.

Sipas DnV-së, Lidhja Demokratike e Kosovës ka 24.83 për qind, pasur nga Lëvizja Vetëvendosje me 23.63 për qind të votave.

Partia Demokratike të Kosovës ka 22.83 për qind të votave, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Socialdemokrate 12.08 për qind.

Ndërkaq koalicioni ndërmjet Nismës Socialdemokrate, Aleancës Kosova e Re dhe Partisë e Drejtësisë, sipas DnV-së, ka fituar 5.29 për qind të votave.

Po ashtu, Demokracia në Veprim ka potencuar se Lista Serbe ka fituar 6.35 për qind, koalicioni Liria 0,19 për qind kurse subjektet tjera 4.09 për qind të votave të numëruara deri më tani.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2019 - Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe në mbështetjen e Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe UN Women-it, mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë ndërkombëtare me moton “Drejtësia rikthen dinjitetin e viktimave”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Familja Hoxha mban konferencë për media për të shprehur zhgënjimin me Qeverinë Rama për neglizhencën në zbardhjen e fatin e Remzi Hoxhes. (Hotel The Plaza Tirana, orën 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike Indiano-Kosovare, Anil Mishra. (Zyra e kryetarit, ora 11:45)

- Aleanca Kosovare e Biznesve dhe Misioni Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet  organizojnë ceremoninë zyrtare të vlerësimit për Vasfije Krasniqi-Goodman si Misionare e Paqës. (Zyrat e Misionit Diplomatik në Tiranë, rruga Donika Kastrioti, P14 Ap.3E, ora 12:00)

- Zyra e BE-së rganizon një vizitë në shkollën 'Nim Frashëri' e cila së shpejti do të lidhet me rrjetin e ngrohjes qendrore të ofruar nga Termokosi. (Shkolla “Naim Frashëri”, ora 14:30)