20 Shtator 2019

Diskutohen implikimet për rajonin me zgjedhjet për parlamentin e BE-së

Prishtinë, 23 maj - Forumi Ballkanik organizon sot tryezen rajonale "Zgjedhjet parlamentare të BE-së dhe implikimet për Kosovën dhe rajonin e Ballkanit Perëndimor". 

Akterë te ndryshëm nga Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, dhe Serbia, do të diskutojnë rreth implikimeve për rajonin që lidhen me zgjedhjet për parlamentin e BE-së të cilat do të zhvillohen më 23 - 26 maj 2019.

Skenarët e ndryshëm dhe ndikimi i këtyrezgjedhjeve në procesin e zgjerimit lidhur me integrimin dhe anëtarsimin në BE, si dhe reformat e brendshme të vendeve të Ballkanit Perëndimor, do të kenë vëmendje të veçantë.

 Si dhe, çfarë mund të ndërmerret nga vendet e Ballkanit Perëndimor për t’iu përgjigjur mundësive dhe sfidave të reja që mund të sjellin këto zgjedhje, si dhe prioritetet e BE-së kundrejt Ballkanit Perëndimor. 

Me shumë kënaqësi mirepresim prezencën tuaj në këtë tryezë, e cila korrespondon me fillimin e datës së zgjedhjeve parlamentare në BE, në një kohë të sfidave të mëdha për Kosovën dhe vendet e rajonit, si dhe tensioneve në rritje në mes të vendeve të rajonit dhe polarizimeve brenda tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shtator 2019 - Mbahet konferenca e parë për shtyp nga Kryesuesja e Misionit e Bashkimit Europian per monitorimin e zgjedhjeve te parakohshme parlamentare në Kosovë, Viola von Cramon-Taubadel. (Hotel Swis Diamond, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon ngjarjen “Pesë fjalimet për Qëndrueshmëri – Lokalizimi i Agjendës 2030 në Kosovë”. (Amfiteatri i Biblotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Caritasi Zvicerran organizon ceremoninë zyrtare me rastin e shënimit të 20 vjetorit në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në Panairin e punësimit në Prizren. (Palestra sportive në Prizren, ora 11:00)

- Let's Do It Kosova organizon konferencë për media, ku do të prezentohen aktivitetet e planifikuara të cilat do të zhvillohen për Ditën e Pastrimit të Botës. (Zyret e Let's Do It në Pejton, rruga "Pashko Vasa", ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon zhvillon aktivitetin "Ngasja e çiklizmit - knaqesi dhe shendet". (Amfitetari sheshi "Zahri Pajaziti", ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e pestë në kuadër të Forumit FOL Hapur me Fatmir Limaj, Kandidat për Kryeministër nga Koalicioni NISMA-AKR-PD. (Lëvizjes FOL, ora 12:30)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në 20-vjetorin e themelimit të RTV Mitrovica. (Restorant Skandinavia, Koshtovë - Mitrovicë, ora 13:00)

- Filmi ZANA me regji te Antoneta Kastrati, nominimi i Kosoves për Oscars, pas premieres boterore ne festivalin e madh te Torontos shfaqet per gazetar në Cineplexx Kosove. (Cineplexx, Albi Mall,  ora 13:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në venien e gurthemelit te palestrës sportive në Dragash. (Dragash, ora 14:00)

- Zhvillohet defileu u grupeve që marrin pjesë në Festivalin Ballkanik të Folklorit. (Nisja nga shkollfa fillore “Selman Riza” përgjatë rrugës “Dardania”, ora 18:00)

- Fillon edicioni i III-të i Festivali Ballkanik të Folklorit në të cilin do të marrin pjesë Ansamble dhe grupe nga: Shqipëria, Kroacia, Bullgaria, Turqia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Kosova. (Ambientet e Shkollen fillore “Mihal Grameno” në Fushë-Kosovë, ora 19:00)