30 Tetor 2020

Delegacion i Bundestagut Gjerman vizitoi Mitrovicën

Mitrovicë, 14 prill - Kryetari i komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, i shoqëruar nga nënkryetari Riza Haziri, ka pritur të mërkurën në takim një delegacion të Komisionit të Brendshëm të Bundestagut Gjerman, me të cilët ka biseduar për gjendjen e përgjithshme në Mitrovicë dhe për mundësinë e riatdhesimit të qytetarëve mitrovicas që jetojnë në Gjermani.

 

Kryetari i komunës, Avni Kastrati, ka thënë se shtetet perëndimore në përgjithësi si dhe Gjermania në veçanti, ku jetojnë shumë qytetarë kosovarë, prej të cilëve edhe nga Mitrovica duhet të kenë kujdes shumë të madh sa i përket riatdhesimit të tyre. Në këtë kontekst, ai ka përmendur sidomos problemin e qytetarëve mitrovicas që janë duke jetuar në Gjermani, të cilët i kanë pronat në veri të qytetit.
 
Ai ka sqaruar se qytetarët mitrovicas që jetojnë në perëndim dhe që kanë shtëpitë dhe pronat në veri të qytetit, nëse riatdhesohen do të përballen me probleme të mëdha meqë nuk kanë mundësi të kthehen në shtëpitë dhe banesat e tyre, të cilat janë të uzurpuara. Poashtu ai ceku se me këtë problem janë duke u ballafaquar edhe qytetarët e veriut, të cilët janë duke jetuar në jug të qytetit dhe në pjesët tjera të Kosovës.
 
Në anën tjetër, kryesuesi i delegacionit të Bundestagut, Gunter Baumann, është interesuar edhe për projektet që kanë të bëjnë me mbylljen e kampeve rome në veri, mandej për krijimin e kushteve për jetë të komunitetit rom në lagjen e tyre në jug, për qështjet e sigurisë, ekonomisë, mandej për raportet ndëretnike etj.
 
Në lidhje me projektet për kthimin e të zhvendosurve, kryetari Kastrati, përmendi rindërtimin e Lagjes së Romëve. “Lagja e Romëve tash është e banueshme. Ka shumë familje që janë kthyer, ndërsa komuna ka ndarë hapësirën e nevojshme dhe së shpejti do të nis edhe faza tjetër e rindërtimit të objekteve për banim me ndihmën e komunitetit ndërkombëtar”. Ai tha se aty përveq ambulancës që ekziston, do të ketë edhe shkolla, qerdhe etj.
 
Edhe në këtë aspket, kryetari Kastrati ka përmendur problemet për rindërtimin e shtëpive shqiptare në veri. Në anën tjetër, ka theksuar se për serbët janë ofruar të gjitha kushtet që ata të kthehen në jug. Në këtë kontekst, ka përmendur rindërtimin e shtëpive në fshatin Frashër, mandej mbështetjen për transport të këtyre banorëve etj.
 
Megjithatë ai ka nënvizuar se pjesëtarët e komunitetit serb, të manipuluar nga Beogradi vazhdojnë të mos përfshihen në jetën institucionale të Republikës së Kosovës në veri të vendit. Në këtë drejtim, tha ai, ata vazhdojnë që të jenë refuzues ndaj mundësive që u ofrohen nga këto institucione me qëllim të vetëm që të sabotohet shteti i Kosovës.
 
Ndërsa sa i përket aspektit ekonomik, kryetari Kastrati, ka thënë se ky është një problem mjaft kompleks, që ndërlidhet edhe me rrethanat politike. Ai ka potencuar se papunësia është e madhe dhe me këtë problem përballen të gjithë qytetarët, pa dallim të përkatësisë etnike. Si mundësi për zbutjen e këtij problemi, kryetari Kastrati e parë funksionalizimin e kapaciteteve ekzistuese të “Trepçës”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Tetor 2020  - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të bëjnë vënien e gurthemelit të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Arbanë. (Arbanë, ora 9:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 8:30)

- Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizon ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Klinikën e Gjinekologjisë dhe Neonatologjisë në QKUK, pajisje këto të siguruara nga bashkepunimi i AMC dhe kompanisë Bucaj. (Klinika e Gjinekologjisë dhe Neonatologjisë në QKUK, ora 9:30)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”. (Sheshi Skënderbeu, para Teatrit Kombëtar, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, do ta vizitojnë kompaninë “Agribau” në Prishtinë. (Rr. Lidhja e Pejës, Prishtinë, ora 10:00)

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit, Sulltan Badalli. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të bëjnë vënien e gurthemelit të aneksit të objektit shkollor në SHFMU “Hasim Maliqaj” në fshatin Poslisht. (Fshati Poslisht, ora 13:00 - nisja nga nga Shtëpia e Bardhë, ora 12:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston Sekretarin e Bordit të Agjencisë Kosovare për Privatizim Arben Limani dhe zëvendës Drejtorin Menaxhues në Agjencinë Kosovare për Privatizim Avni Jashari. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Sport Marketing do të nënshkruajnë kontratë për Parkun e Aventurave. (Ndërtesa e re e Komunës, ora 14:00)
 
- Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj do të vizitojë shoqatën ESNAF në Prizren. (Prizren, ora 18:30)