18 Nëntor 2019

Daci: Bandat po e dëmtojnë Kosovën

Prishtinë, 13 mars - Kryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë akademik Nexhat Daci i përcjellë nga bashkëpunëtorët e tij, u takua me strukturat e degeve të LDD-se për Ferizaj, Lipjan,Shtime, Kaqanik dhe Shterpcë.

Në ketë takim para të pranishmeve u paraqit nëprmjet një raporti, angazhimi dhe konsolidimi, si dhe shtrirja e strukturave te LDD-se nëpër komunat e lartëcekura, të cila u zotuan me ketë rast se angazhimi dhe puna do të vazhdoj edhe me tutje, nen koncpetin dhe udhëheqjën e kryetarit të LDD-së akademik Nexhat Daci.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë, i cili u prit me duartokitje, tha së Kosova po rrezikohet nga bandat te cilat po demtojne fuqishem progresin e vendit. Ai po ashtu tha se qeverisja ne Kosove po i motivon keto banda, te cilat jane te lidhura me qeverisjen e vendit, per tu pasuruar bashkerisht dhe nepermjet kesaj forme per te mbajtur pushtetin ne vend.

Kryetari Daci po ashtu tha se, qytetari i vendit gjendet ne nje pozite te mjerueshme, ne nje pozite ne te cilen nuk ka qene kurr me keq, andaj nevojitet nje ndrim i kesaj udheheqje e cila kosoven po e kthen prapa me hapa te medhenje.

Akademik Daci po ashtu permendi edhe Raportin  departamentit amerikan te shtetit, i cili thot se niveli i korrupsionit eshte ne kulmin e saj, per qka kryetari i LDD-se fajesoj udheheqjen instituciuonale, e cila nuk po rreagon ndaj kesaj katastrofe dhe ketij stagnimi qe po i ndodh vendit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)