12 Prill 2021

Bentler takoi Bogdanoviç-in në Veri të Mitrovicës

Prishtinë, 3 korrik - Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Lejtnant Markus Bentler, dhe Ministri i Serbisë për Kosovë dhe Metohi, Goran Bogdanoviç bashkërisht denuan dhunën e shkaktuar e cila ndodhi dje gjatë demonstratave në Mitrovicë.

Ata inkurajuan institucionet përkatëse që shumë shpjetë të zbulojnë aktorët e krimit, ku edhe shprehën keqardhje për humbjen e jetës dhe shkaktimit të lëndimeve.

Të dytë shprehën dëshirën e tyre për mirëmbajtjen e ambientit të qetë dhe sigurtë. Është cekur, që të gjitha palët duhet ti shmangen përdorimit të dhunës dhe të shprehurit e së drejtës së lirisë duhet të bëhet në mënyrë paqësore.

Komandanti i KFOR-it dhe Ministri Bogdanovic po ashtu në përgjithësi diskutuan mbi çështjen e mbrojtjes së  lokacioneve Fetare dhe Kulturore në Kosovë si dhe procesin e kthimit duke marr parasysh ngjarjet e fundit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)