22 Shtator 2020

Bëhet thirrje që të përgatitet Qeveria e ardhshme për Procesin e Berlinit

Prishtinë, 13 dhjetor - Demokraci Plus (D+) në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer (KAS) mbajtën konferencë lidhur me Procesin e Berlinit, obligimet për Sundim të Ligjit dhe Mirëqeverisjen.

Ne këtë konferencë morën pjesë përfaqësues të LDK-së dhe VV, si dhe përfaqësues të Shoqërisë Civile, ku u diskutua rreth përgatitjeve për agjendën e Procesit të Berlinit dhe përmbushjen e obligimeve të marrura nga Kosova në këtë proces.

Granit Tërnava nga KAS tha se Kosova ka përfituar shumë nga ky proces, por vuri në pah se në raport me Serbinë duhet të merret më shumë parasysh procesi i Berlinit, për t’u zgjidhur disa problem, duke shpresuar se Qeveria e re do të fokusohet më shumë në këtë proces.

Jetmir Bakija nga D+ prezantoi studimin, “Obligimet nga ‘Procesi i Berlinit’ për Studim të Ligjit dhe Mirëqeverisje. Tha se ky studim përqendrohet në obligimet që ka marrë Qeveria e Kosovës në këtë proces dhe premtimet për mirëqeverisje dhe sundim të ligjit, kur dihet se edhe D+ fokusohet në këto pika.

Z. Avdullah Hoti, nga LDK tha se përfitimet nga ky proces nuk janë të pakta, por përmendi disa sfida të Kosovës që lidhen me këtë proces, duke thënë se duhet strategji nacionale për t’i adresuar këto sfida.

“Përfitimet nga ky proces janë se është hera e parë që Kosova është trajtuar plotësisht e barabartë si vendet e tjera, edhe pse përfaqësimi në tri takimet e para ishte me fusnotë. Mosmarrëveshjet që kemi me Serbinë vazhdojnë ta pengojnë këtë proces. Po i përmend disa sfida: sfidat e brendshme që ne vetë ia krijojmë vetës, paqëndrueshmëria e brendshme politike, zgjedhjet e shpeshta, paqëndrueshmëria institucionale, institucionet e dobëta etj”, tha ai.

Znj. Albulena Haxhiu nga VV theksoi se në përgjithësi sa i përket rrugëtimit të Kosovës në BE, nevojitet një qasje e re.

“Duhet të ketë një qasje ndryshe, një mendësi të re në rrugëtimin evropian dhe në përgjithësi në politikën e jashtme. Ajo çfarë kemi marrë si mesazh nga procesi i Berlinit është se vendet e Ballkanit nuk kanë perspective, nëse nuk i rregullojnë punët e tyre ‘punët e shtëpisë’. Kështu, fokusi vendoset te sundimi i ligjit, sepse Kosova ka më së shumti probleme me këtë”, tha ajo.

Ehat Miftaraj, nga Instituti i Kosovës për Drejtësi u shpreh se zotimet që janë dhënë nga zyrtarët tanë sa i përket procesit të Berlinit, kanë mbetur në letër dhe nuk kanë ndryshuar diçka për të mirë, por pret që Qeveria e ardhshme të fokusohet më shumë në këtë proces.

Allen Meta nga D4D u shpreh se Qeveritë deri më tani nuk kanë qenë transparente dhe si të tilla edhe shoqëria civile dhe qytetarët nuk kanë ditur mjaftueshëm se çfarë po ndodh me procesin e Berlinit, kështu që zotimet kanë mbetur në zyret e ministrive. Sipas tij, edhe problemet bilaterale konkretisht raporti i Kosovës me Serbinë kanë bërë që të stagnoi ky proces.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shtator 2020 - Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të bëjë përurimin e Qendrës Testuese për zhvillimin e procedurave rekrutuese për nëpunësit civilë. (Objekti i ish-Ministrisë së Administratës Publike, kati përdhesë, salla 0-15, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Komuniteteve dhe Kthimeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 9:30)

- inspektorët e Inspektoratit të Tregut do të bëjnë inspektime, ku do t’i shoqërojë edhe ministri Vesel Krasniqi për t’i parë nga afër këto inspektime. (Nisja do të bëhet nga MTI, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedhjen  e ekspertëve të jashtëm si dhe publikimin e adresës për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në Infrakos ku do te takohet me menaxhmentin. (Infrakos, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e pritjes të një misioni ekspertësh epidemiologjikë dhe mjekësorë të COVID-19 nga instituti gjerman i shëndetësisë, “Instituti Robert Koch” nga Gjermania. (Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, ora 10:00 - ndryshim, ora 11:00)

- Fondacioni Kvinna till Kvinna do të lansojë raportin 'Ku janë paratë për të drejtat e grave? Trendet e financimit në Ballkanin Perëndimor'. (Ngjarja do të mbahet online dhe është e hapur për publikun përmes platformës Zoom, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës . (ShSKUK, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike dikuton për rishpalljen e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, formimin e Grupit të punës për plotësimin e Bordit të NP KOSTT, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Oda Hoteliere dhe Turistike e Kosovës mban konferencë lidhur me ngjarjët e fundit, për situtën e fundit si dhe vendimet e marra të Qeverisë në kohën e Pandemisë Covid 19, prej fillimit e deri me sot. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin e organizuar për nder të "Ditës së Pastrimit të Botës" dhe "Ditës pa Makina" të organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Publike. (Pikënisja do të jetë rruga në afërsi të urës që ndodhet përballë objektit Administratës Komunal, ora 11:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në punishten në Stacionin Hekurudhor në Miradi. (Fshati Miradi, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Valdet Hashani ish menaxher i Qendrës së karantinës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- OVL UÇK mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Selia qendrore në Prishtinë, ora 11:30)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin e Projektkodit civil i Republikës së Kosovë, Projektligjit për tokën ndërtimore si dhe shqyrton shkresën e deputetëve: Alban Hyseni, Artan Abrashi dhe Dimal Basha për të ftuar në raportim Kryeministrin Avdullah Hoti lidhur me deklarimin për respektimin e marrëveshjes kundër kushtetuese për asociacionin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton e planit të punës së Komisionit, për periudhën shtator-dhjetor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin nga Afrika Qendrore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Naim Musliu - Babai i Agon Musliu. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, 14:00)

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës mban konferencë për media pas një takim konsultativ dhe koodinues me shoqatat e infermierëve, teknikëve te anastezionit, mamive, laborantëve, Oden e Infermierëve dhe Bashkimin e Sindikatave të Lira të Shëndetësisë lidhur me kërkesat për koeficinetin e pagave, rritjen e pagesës së ndërrimeve të natës, pagesat e rrezikshmërisë, pagesat e orëve shtesë. (Para Klinikës së Kirurgjisë, ora 15:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 14:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Kosovës, Muzeun Kombëtar të Kosovës, dhe Fondacionin “Tradita Popullore” organizon ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Sot fillon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)