30 Tetor 2020

Bashkëpunimi Kosovë-Turqi do të vazhdojë edhe në të ardhmen

Prishtinë, 14 prill - Ministri i Drejtësisë Haki Demolli ka pritur sot në një takim pune Ambasadorin Turk në Prishtinë Metin Hyserv Ynler.

Me këtë rast, ministri Demolli ka pranuar urimet nga ambasadori Ynler, për zgjedhjen e tij në postin e ri dhe ka marrë zotimin e Ambasadës Turke për të vazhduar mbështetjen për përforcim të sundimit të ligjit në Kosovë.

Ministri Demolli e ka njoftuar ambasadorin Ynler për organizimin dhe funksionimin e Ministrisë së Drejtësisë, për prioritetet që ka si Ministër i Drejtësisë, duke theksuar si prioritet kryesor eliminimin e sfidave që kanë dalë nga raporti i progresit i Komisionit Evropian, i vitit të kaluar, si dhe formimin e disa agjencioneve në kuadër të MD-së.

Gjithashtu, ministri Demolli ka vlerësuar lartë rolin dhe angazhimin e shtetit Turk, që vendi ynë të jetë shtet i fuqishëm, në të cilin sundon ligji.

Ambasadori i Turqisë  në Prishtinë Metin Hyserv Ynler e njoftoi Ministrin Demolli se Turqia ka bërë reforma të mëdha në sistemin gjyqësor të Turqisë, duke e përshtatur atë me standardet evropiane.  

Në këtë  takim të dyja palët kanë shprehur bindjen se bashkëpunimi i ngushtë ndërmjet dy vendeve mike, Kosovës dhe Turqisë, do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Tetor 2020  - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të bëjnë vënien e gurthemelit të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Arbanë. (Arbanë, ora 9:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 8:30)

- Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizon ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Klinikën e Gjinekologjisë dhe Neonatologjisë në QKUK, pajisje këto të siguruara nga bashkepunimi i AMC dhe kompanisë Bucaj. (Klinika e Gjinekologjisë dhe Neonatologjisë në QKUK, ora 9:30)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”. (Sheshi Skënderbeu, para Teatrit Kombëtar, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, do ta vizitojnë kompaninë “Agribau” në Prishtinë. (Rr. Lidhja e Pejës, Prishtinë, ora 10:00)

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit, Sulltan Badalli. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të bëjnë vënien e gurthemelit të aneksit të objektit shkollor në SHFMU “Hasim Maliqaj” në fshatin Poslisht. (Fshati Poslisht, ora 13:00 - nisja nga nga Shtëpia e Bardhë, ora 12:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston Sekretarin e Bordit të Agjencisë Kosovare për Privatizim Arben Limani dhe zëvendës Drejtorin Menaxhues në Agjencinë Kosovare për Privatizim Avni Jashari. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Sport Marketing do të nënshkruajnë kontratë për Parkun e Aventurave. (Ndërtesa e re e Komunës, ora 14:00)
 
- Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj do të vizitojë shoqatën ESNAF në Prizren. (Prizren, ora 18:30)