23 Korrik 2019

Ardian Gjini në deklarimin e pasurisë fsheh kompaninë ndërtimore të tij

Prishtinë, 10 korrik - Partia Alternativa vlerëson se raportimi nga kallxo.com se kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini në Agjencionin Kundër Korrupsion, nuk ka deklaruar  se është bashkëpronar i një kompanie ndërtimore, së bashku me përsonin që zyrtarisht ka aktakuzë bashkë me ish kryetarin e Gjakovës Pal Lekaj për keqpërdorim të subencioneve në Komunën e Gjakovës, është treguesi më i mirë se nga kush dhe nga cili rrjet udhëhiqet Komuna e Gjakovës.

Alternativa konsideron se kur Ardian Gjini në paraqitjet e tij publike mundohej të distancohej nga të bëmat e Pal Lekës në Gjakovë, deklaronte se nuk është i njejtë sikur Pali. Dyshimet për biznesin e tij, e tregojnë të kundërtën.

"Teoritikisht është e vërtetë se Ardiani nuk është Pali, kurse  praktikisht, Ardiani sillet si Pali dhe keq qeverisë me njerëzit e njejtë sikur Pali."

"Për qytetarët e Komunës së Gjakovës kjo tregon mendësinë dhe objektivat e një subjekti dhe strukture e cila për shkelje, zhvatje, dhe përfitime sillet gjithmonë njejtë, vepron me rrjetën e njejtë dhe prodhon rezultatin e njejtë", thekson Alternativa.

Alternativa konsideron se Gjakova, ende më keq se në kohën e qeverisjes Lekaj, sot ka degradimin më të shpejtë, pasurimet e zyrtarëve komunal shumë më të shpejtë, ofendimet dhe gënjeshtrat publike ndaj qytetarëve të komunës, ndërsa në kohë rekorde kryetari Gjini, arriti të marrë edhe zyrtarisht titullin shpifës.

Raporti i auditorit, punësimet familjare dhe partiake, degradimi i ambientit, lejet e ndërtimeve kundër planeve rregulluese urbane, keqpërdorimet në menaxhimin e projekteve kapitale, tregojnë më së miri nivelin e rënjes së besimit ndaj një kryetari i cili për interesat e tij dhe të bashkëpuntorëve në biznes, shkel edhe kodin penal të Republikës së Kosovës.

Alternativa po ashtu vlerëson se për një vit e gjysmë qeverisje, ka ardhur koha të kërkohet dorëheqja e Ardian Gjinit dhe Aleancës në Gjakovë.

Sa ka bazë të besohet më çkado e prodhuar nga një Kryetar i cili në kohë rekorde shpërfaqi fëtyren e tij të vërtetë para gjithë atyre që e menduan ndryshe. A duhet ti besohet deklaratës së tij për këtë biznes?! Asesi se jo, i njejti njeri ka aktakuzë bashkë me ish Kryetarin Lekaj, ndërsa, Gjini me këtë fakt i tregoj të gjithëve se jo vetëm se është i njejtë si Lekaj, por është edhe më diletant dhe mendjelehtë se Lekaj!

Një e përbashkët nuk mund të ju mohohet: Rreth krimit dhe korrupsionit të dytë janë të përbashkuar!

Alternativa i bënë thirrje organeve të drejtësisë që ta hetojnë deklarimin e rrejshëm të pasurisë nga ana e kryetarit Ardian Gjini dhe të ndërmarrin veprime konkrete ndaj shkeljes së Kodit Penal të Republikës së Kosovës.


Kalendari

Ngjarjet e datës 23 korrik 2019 - Mbahet ceremonia e nënshkrimit të momerandumit të bashkpunimit mes Komunës së Lipjanit dhe Organizatës “Qatar Charity”. (Komuna e Lipjanit, Zyra e Kryetarit, ora 9:30​)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala interviston  Sebaudin Ramaxhiku, Zyrtar Ligjor në Telekom dhe Arben Hlili, Shef i Kontabilitetit Departamenti i Financave në Telekom. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërndarjen e lopëve qumështore, për përfituesit nga thirrja e hapur nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. (Tregun i Kafshëve, rruga e tranzitit, Arbanë, ora 11:30 - Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 11:00)

- Partnerët implementues OJQ Dera e Hapur dhe OJQ SOZM organizojnë panairin e Artizanateve dhe Trashëgimisë Kulturore në Prishtinë. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Punës së Komisionit për sesionin pranveror 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e Kryetarit, Lutfi Haziri, bëhet promovimi i librit “Le secret de Blerim et autres fictions - Sekreti i Blerinit dhe proza të tjera” i autorit Jean Yves Carlen. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjilan, ora 12:00)

- Grupi i Aktivistëve organizojnë marshin protestues kundër racizmit për të kërkuar përgjegjësi para Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Sheshi "Skënderbeu", ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin nënkryetari Besnik Bislimi dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar Glauk Konjufca. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, do të vizitojë Gjilanin, ku me kryetarin e komunës, Lutfi Haziri do të nënshkruajnë memorandume të bashkëpunimit për financimin e projekteve në fushën e mjedisit në këtë komunë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 14:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mban seminar te Biznesit Ndërkombëtar për Zhvillimin e Zonës Industriale të Re në Drenas në të cilën do të merr pjesë edhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:30)