19 Nëntor 2018

Anëtarët e CDU-së konfirmojn përkrahjen e shtetit gjerman për Kosovën

Prishtinë, 22 tetor - Kryetari i Grupit Parlamentar te LDK-së, Avdullah Hoti  ka pritur sot në takim anëtarët nga CDU-së, Ulrich Beul, David A. Lüngen, Silvio Crapis dhe Besnik Kelmendi.

Në këtë takim u diskutua për zhvillimet e fundit politike në Kosovë, për proceset nëpër të cilat po kalon vendi ynë dhe sfidat e tij të brendshme.

Hoti njoftoi anëtarët e CDU-së rreth qëndrimeve të LDK-së si parti opozitare në Kuvendin e Kosovës dhe vlerësoi lartë mbështetjen e vazhdueshme të Gjermanisë për shtetin e Kosovës, duke theksuar rëndësinë që kjo mbështetje të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Gjithashtu ai vlerësoi lartë edhe bashkëpunim që ka LDK me CDU-në dhe i falënderoi ata për mbështetjen e vazhdueshme të cilën e japin përmes Fondacionit KAS.

Ndërsa, anëtarët e CDU-së falënderuan kryetarin e Grupit të LDK-së për pritjen, duke vlerësuar rolin e LDK-së në proceset zhvillimore nëpër të cilat po kalon shteti i Kosovës, si dhe konfirmuan përkrahjen e shtetit gjerman për Kosovën në rrugëtimin e saj drejt integrimit evropian.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2018 - Kuvendi i Republikës së Kosovës shënon Diten e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve.(Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Ditën e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 10:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të përurojë impiantin i për trajtimin e ujërave të zeza në vise rurale në fshatin Kramovik, Komuna e Rahovecit. (Fshati Kramovik, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Impiantit për Trajtimin e Ujërave të Zeza - moçalishtë e ndërtuar në Kramovik të komunës së Rahovecit. (Fshati Kramovik, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Ferizajt, Agim Aliu për avansimin e pozitës së të rinjve në sport, kreativitet kulturor dhe mendim kritik dhe në dituri. (Objekti i Komunës së Ferizajt, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

-  Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Integrimit Evropian dhe Norvegjisë, me ç’rast nënshkruhet projekti përkrahës i Norvegjisë për ngritjen e kapaciteteve të shërbyesve civilë për zbatimin e MSA-së. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e Konferencave P-32, ora 11:00)

- Mbahet sesioni informues i thirrur nga  Fondi i Ballkanit Perëndimor e cila është thirrja e dytë me radhë për propozimet e projekteve rajonale. (Ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim të përbashkët ministrin e Financave, ministrin e Drejtësisë dhe kryeshefin e Agjencisë Kundër Korrupsionit në Kosovë. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban takim me të rinjtë e Nismës në Shtime. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 16:00)
 
- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban takim me të rinjtë e Nismës në Lipjan. (Golden Day në Lipjan, ora 18:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Muzeu i tri pikave” të artistit Lulzim Zeqiri. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)