05 Gusht 2020

Ambasadori Lulzim Peci dorëzoi letrat kredenciale mbretit të Suedisë

Stokholm, 5 shkurt - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Suedi, Lulzim Peci, u prit sot në audiencë tek Shkëlqesia e Tij Mbreti i Suedisë Carl Gustaf XVI dhe me atë rast dorëzoi letrat kredenciale.

Lulëzim Peci është ambasadori i parë i Republikës së Kosovës në Suedi. Me profesion është inxhinier dhe ka magjistruar në relacionet ndërkombëtare. Një kohë ka punuar si lektor universiteti në Prizren në fushën e politikës së sigurisë politike kombëtare dhe ndërkombëtare. Lulzim Peci njihet edhe si themelues i dy organizatave joqeveritare, Institutin e Kosovës për Hulumtime dhe Zhvillim dhe Fondacionin e Shoqërisë Civile.

Hapja e ambasadës së Kosovës në Stokholm dhe vendimi i Suedisë për ta ngritë përfaqësinë e saj diplomatike në nivel ambasade në Prishtinë shënojnë një fazë të re të zhvillimit bilateral ndërmjet dy vendve.

Më 4 mars 2008, qeveria suedeze mori vendim që ta njohë Republikën e Kosovës si shtet të pavarur. Deri tani Kosovën e kanë njohur 65 shtete të botës.

Tradicionalisht ambasadorët e ri barten nga Departamenti i Punëve të Jashtme deri te Kështjella Mbretërore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës, Ministria e Drejtësisë dhe USAID-Programi për Drejtësi Komerciale do të mbajë forum virtual me temë 'Ekonomia gjatë pandemisë COVID-19. Si do të ndihmojë Gjykata Komerciale?'. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si dhe diskuton lidhur me Raportin e Punës së Këshillit Gjyqësor dhe të Këshillit Prokurial të Kosovës. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Grupi i Aktorëve të Prishtinës mban konferencën për media e cila organizohet me rastin e adresimit të kërkesës se aktoreve në Drejtorinë e Kulturës në Komunën  e Prishtinës, për krijimin e trupës artistike të Teatrit të qytetit në Prishtinë. (Para Komunes te Prishtines, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton planin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:30 - Nisja për media nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)