15 Prill 2021

Ambasada e Francës uron Presidenten Jahjaga

Prishtinë, 8 prill - Ambasada e Francës me rastin e zgjedhjes së Zonjës Atifete Jahjaga, Presidente e Kosovës i ka derguar telegram urimi.
 
"Ambasada e Francës në Kosovë uron znj. Atifete Jahjaga, për zgjedhjen e saj në postin e Presidentes së Kosovës. Zgjedhja e një femre të njohur për kualitetet e saj kontibuon në favor të imazhit demokratik të Kosovës dhe dëshmon barazinë gjinore."
 
Zonja Jahjaga sipas ambasadres franceze do t'a përfaqësojë, në mënyrën më të mirë të mundshme, një shtet i cili aspiron anëtarësimin në familjen Evropiane.
 
Ambasada e Francës përshëndet autorët e marrëveshjes që mundësoi zgjedhjen e Zonjës Jahjaga.
 
Ky kompromis në të gjithë përbërësit e tij siguron stabilitetin e Kosovës dhe parashikon të ketë procese demokratike, serioze dhe transparente./.
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)