21 Shkurt 2020

Ambasada Britanike lanson projektin për fuqizimin e Sistemit Prokurorial të Kosovës

Prishtinë, 5 shtator - Ambasada Britanike, përmes partnerit implementues - Axiom International and Agencia - do të lansojë sot projektin ‘Fuqizimi i Sistemit Prokurorial të Kosovës’.

Ky projekt ka për qëllim rritjen e llogaridhënies, transparencës dhe integritetit, duke zhvilluar sisteme lokale dhe të qëndrueshme, duke u fokusuar posaçërisht në rekrutimin, ngritjet në pozitë dhe transferimin e prokurorëve shtetëror.

Ky projekt do të integrojë një kornizë ndërkombëtarisht të akredituar lidhur me performancën e institucioneve e cila do të fuqizojë aftësitë strategjike të këshillit të drejtojë punën e prokurorisë dhe do të mundësojë përmirësime të vazhdueshme dhe të qëndrueshme institucionale.

Në ngjarje do të marrë pjesë Ambasadori i ri i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ekselenca e Tij Nicholas Abbott.

Mediat ftohen të marrin pjesë gjatë pjesës së fjalimeve nga Ambasadori, kryesuesi i KPK-së dhe të Kryeprokurorit të Shtetit, dhe gjatë prezentimit të projektit. 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2020  - Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Grupi për Ballkan dhe anëtarët e tjerë të Grupit për Politika dhe Avokim Kosovë – Serbi mbajnë tryezën e diskutimit për të arriturat e dialogut teknik Kosovë – Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi (zyra e kryetarit, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në akademinë përkujtimore për heroin Shaban Polluzha, me rastin e 75 vjetorit të rënies së tij. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetaren e Kuvendit të Republikës, Vjosa Osmani (zyra e kryetarit, ora 15:00)

- Kryeparlamentarja Osmani mban fjalim para kuvendarëve të Gjilanit e më pas viziton shkollën fillore “Thimi Mitko”. (Salla e Kuvendit te Komunës së Gjilanit, ora 15:30)

- Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të shkojnë për vizitë ngushëlluese në familjen Bllaca. (Gjilan, ora 17:00)

Festivali Nderkombetar i Animacionit Anibar organizon natën e shfaqjes së filmit Please Vote for Me" dhe dhurimit të librit nga truAktiv. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 19:00)