10 Prill 2020

Albin Kurti nuk do të paraqitet as sot në gjykatë

Prishtinë, 22 shkurt - Lideri i Lëvizjes 'Vetëvendosje', Albin Kurti nuk do të paraqitet as sot në Gjykatën e Qarkut, ku pritet të rifillojë seanca gjyqësore kundër tij.

Aktivisti i Lëvizjes 'Vetëvendosje', Glauk Konjufca, ka deklaruar se Kurti nuk do të paraqitet në asnjë seancë, pasi e konsideron të tërë procesin si të padrejtë.

Ndërkohë, Këshilli kundër procesit gjyqësor ndaj Albin Kurtit, njoftoi se për gjashtë ditë kanë mbledhur 76 mijë nënshkrime të qytetarëve kundër procesit gjyqësor ndaj Kurtit.

Kurti akuzohet për organizimin e një turme që "ka kryer vepër penale, për drejtimin dhe pjesëmarrjen në një grup që ka penguar personat zyrtarë në kryerjen e detyrave të tyre zyrtare, si dhe për thirrje në rezistencë me forcë ose me kërcënim të rëndë më në protestën e 10 shkurtit të vitit 2007".

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do ta pret në takim Kryeministrin në detyrë të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar lidhur me situatën aktuale të krijuar nga pandemia COVID-19. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Shkolla Finlandeze organizon Konferencën Virtuale “Si të regjistroheni në universitetet më të mira në botë” e hapur për të gjithë nxënësit në Kosovë. (Google Meet, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës promovon tunelin dezinfektues, i vendosur si masë shtesë për parandalimin e përhapjes së COVID 19. (Oborri i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 14:30)

- Studentët e arteve të AAB-së, sjellin ekspozitën e parë virtuale të studentëve në Kosovë. (Transmetim live në faqen e Kolegjit AAB në facebook, ora 17:30)