12 Gusht 2020

Ahtisari: pakoja është bërë për tërë territorin e Kosovës

Helsinki, 7 qershor - Ndonëse i shtyrë në moshë, arkitekti i pavarësisë së Kosovës, Marti Ahtisari thotë se është duke i përcjellë vazhdimisht proceset nëpër të cilat po kalon Kosova.

Finlandezi Ahtisari tash është i angazhuar në një tjetër proces në Afrikë, kurse zhvillimet në Kosovë pas dy vjet e gjysmë pavarësie, i konsideron të mira.

Ndërsa për mosimplementimin e pakos edhe në pjesën veriore, thotë se duhet kohë dhe vendimi i gjykatës ndërkombëtare për statusin e Kosovës do të shtyjë proceset edhe atje.

Duke folur për problemet në pjesën veriore të Mitrovicës, Ahtisari tha se ato ende janë ashtu siç kanë qenë. Sipas tij, duhet të kaloj kohë, por shpreson se vendimi iGJND-së do të qartësoj situatën edhe në atë pjesë.

Ahtisari ripërsëriti se pakoja e tij është bërë për tërë territorin e Kosovës e jo për ndarje.

Ahtisari shprehu bindjen se në Kosovë ka mjaft energji pozitive për të përmirësuar gjërat. Sipas tij nëse shikojmë me vëmendje edhe te 27 vendet e Bashkimit Evropian ka shumë gjëra që duhet të përmirësohen, sidomos tani pas krizës ekonomike financiare, për të përmirësuar performancën ekonomike. Kësaj rruge duhet t`i bashkohet edhe Kosova, thotë ai.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)