22 Prill 2021

AAK po manipulon me degën e LDD-së në Suharekë

Prishtinë, 5 korrik - Kryesia e Lidhjes Demokratike të Dardanisë,në mbledhjen e mbajtur sot ka vlerësuar se nuk i shërben për nder Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës manipulimet me Degën e LDD në Suharekë dhe theksuan se kjo Degë është funksionale dhe stabile përkundër tendencave për t’a shkatërruar.

Ndryshe siç është informuar edhe opinioni Kryesia Qendrore e Lidhjes Demokratike të Dardanisë ka shkarkuar nga detyra kryetarin e Degës së LDD-së në Suharekë Muhamet Bajraktari dhe në vend të tij për ushtrues detyre ka zgjedhur Gëzim Kryeziun.

Këtë vendim Kryesia e ka marr duke pas parasysh se zoti Bajraktari nuk ka respektuar Statutin e LDD-së dhe vendimet e organeve më të larta të partisë si dhe për shkak të performancës së dobët të tij në zgjedhjet komunale ku ishte kandidat i LDD-së për kryetar të Komunës së Suharekës.

Duke folur për çështjet aktuale në vend, kryetari i LDD-së, akademik Nexhat Daci ka thënë se këto javë janë karakterizuar me tri ngjarje shumë të rënda siç janë kremtimi i shfrenuar i Vidovdanit në Gazimestan, shpërthimi i bombës i cili ka lënë një të vdekur dhe 11 të lënduar dhe plagosja e sotme e deputetit Petar Miletiq.

Kryetari Daci ka vlerësuar se këto ngjarje pjesërisht janë përgjegjësi të rrjedhave negative në Kosovë sa i përket stabilitetit politikë dhe respektimit të elementeve të shtetësisë së Kosovës dhe janë pasoj e inercisë të qeverisjes së koalicionit PDK-LDK.

“Këto kanë qenë porosia më e mirë për kundërshtarët e shtetit të Kosovës që të merren vepra ose hapa që rrezikoj edhe jetën e qytetarëve të Kosovës”, ka thënë kryetari Daci.

Sipas tij më e vrazhda për nga pamja ishte ngjarja në Gazimestan, kur është kënduar dhe kërkuar të vriten shqiptarët dhe mos evidencimi i atyre që hyjnë në kufijtë e Kosovës.

Kjo, sipas liderit të LDD i ka inkurajua Beogradin edhe struktura kriminale që janë të lidhura më politikën zyrtarë të Serbisë që të bëjnë një hap më tutje.

“Pasojat e këtij hapi kriminal pa marr parasysh se kënd e qesin fajtor gjyqësia ose hetimet është rezultat e papërgjegjësisë, në radhë të parë të politikës që ne e kemi quajtur anti-shtetërore të koalicionit qeverisës PDK-LDK. LDD ka bërë gjithmonë publike që nuk është opozitë e shtetit të Kosovës, por e pushtetit dhe e pushtetarëve të papërgjegjshëm”.

“ Ne vlerësojmë se plagosje e deputetit të grupit parlamentar që është në qeverisje, në koalicion qeverisës, është njollë e keqe për Parlamentin e Kosovës, por edhe një flakaresh për këtë koalicion qeverisës, që  të ndërgjegjësohet, dhe të janë proaktiv në sjelljet shtetërore”.

Është koha e fundit që dikush në Kosovë të filloj ta ruaj autoritetin e qytetarëve të Kosovës. LDD do t`i përkrah hapat e menduar mirë për ta demonstruar që Kosova është shtet i pranuar me integritet territorial nga numër i caktuar i shteteve botërore, që donë ta respektoj sovranitetin e vet dhe që është i gatshëm dhe i përgatitur të marr përgjegjësi në fushat që shtetin e bëjnë shtet pa i ndarë shtetasit e vetë, ka thënë kryetari Daci.

Kryetari Daci ka informuar Kryesinë edhe rreth vizitës së tij dhe sekretarit të përgjithshëm në Zvicër dhe takimet me mërgatën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)