22 Prill 2021

200 të rinj bashkohen me Partinë e Drejtësisë

Prishtinë, 3 korrik - Në selinë e Partisë së Drejtësisë në Prishtinë, nën moton “Kjo rini, Prof. Dr. Ferid Aganin do ta bëjë kryeministër”, u mbajt një manifestim që shënoi anëtarësimin e rreth 200 të rinjve dhe të rejave në këtë subjekt.

Në hapjen e këtij manifestimi, Jeton Svirca, nënkryetar për çështje rinore pranë PD-së, tha se Partia e Drejtësisë i jep rol të veçantë rinisë, duke u mundësuar atyre qasje dhe përfaqësim maksimal. Andaj edhe fuqizimi i rolit të rinisë brenda PD-së është një nga synimet tona që edhe po shënon sukses, tha ai.

Në fjalën përshëndetëse, kryetari i Partisë së Drejtësisë, Prof. Dr. Ferid Agani foli për rëndësinë që ka kjo datë (2 korriku) e këtij manifestimi për popullin e Kosovës, duke shpalosur momente nga gjendja politike e Kosovës në vitet ’90 si dhe nga ecuria e procesit të çlirimit të Kosovës, me ndihmën e miqve ndërkombëtarë.

Ai, duke shprehur kënaqësinë që ndodhet në mesin e kaq shumë të rinjve që duan t’i bashkëngjiten Partisë së Drejtësisë, përkatësisht, Vizionit Rinor pranë saj, theksoi se Partia e Drejtësisë vazhdon të jetë aktive duke ofruar ide dhe propozime konkrete në lidhje me rrjedhat politike dhe shoqërore të kohës.

Në këtë manifestim qenë prezentë edhe Mr. Amir Ahmeti, nënkryetar për marrëdhënie me jashtë, Munir Basha, nënkryetar për çështje ekonomike, Abdullah Klinaku, sekretar, Prof. Dr. Feti Mehdiu, anëtar i kryesisë, etj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)