21 Shtator 2020

Zgjerimi kabinetit qeveritar në Shqipëri, a do të jetë gjithëkombëtar apo interes rajonal?

Shkruar nga Albert Ramadani

Derisa Federata e Futbollit Shqiptar grumbullonte lojëtarët më të mire shqiptarë nga të gjitha viset për ta përforcuar ekipin e kombëtares së Shqipërisë, kryeministri Edi Rama ka filluar një medotë që t'i fusë në ekipin tij në kabinetin qeveritar, shqiptarët që jetojnë e veprojnë jashtë kufirit shqiptarë, ku pjesë e kabinetit pritet të jenë Veton Surroi ose Baton Haxhiu nga Kosova, Rufi Osmani nga Maqedonia, dhe kush do të jetë nga Lugina Preshevës, nga Mali Zi dhe diaspora mbetet të shihet në shtator.

Nuk dihet qëllimi Edi Ramës, pse po e zgjeron në këtë mënyrë kabinetin qeveritar me këta emra. A thua janë sekserë që i kanë ndihmuar në zgjedhjet e fundit që ky të dalë fitues apo t'i tregojë kancelares Merekel se është i gatshëm të luajë rolin kryesor si lider në Ballkan.

Edhe pse dihet se lider kryesor është konsideruar edhe kryeministri turk tashmë president Regjep Taip Erdogan, ky fundit nuk po pëlqehet nga kancelarja gjermane dhe akterët e Bashkimit Evropian pasi Erdogan ka problem me Evropën për kushte dhe çështje të ndryshme strategjike, Edi Rama nga një vend jo shumë i madh por vend strategjik për ta mbajtur balancin gjeopolitik të BE-së dhe politikës së ShBA-së në rajonin evropian e në veçanti në Ballkan, ku dihet mirë shtrimi i një influence ruse, ku kjo e fundit gjithënjë syt i ka nga vendet e Ballkanit sepse sa më shumë që të ketë influencë, ka edhe më shumë mundësi që t'i destabilizojë këto shtete, duke u nisur nga Maqedonia, Mali i Zi, Kosova dhe Shqipëria.

Nëse Edi Rama arrin t'i zbatojë dhe të bëjë ndryshime në refoma në drejtësi apo siç e quan Edi “vetingun”,a tëherë me zbatimin e reformave zhvillimore Shqipëria do të jetë edhe më afër kandidaturës që bëhet antare e BE-së.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Fillon Shkolla Verore e BE-së në të cilën do të shtjellohet temat për zhvillimin ekonomik, qëndrueshmërinë mjedisore dhe shfaqjen e pandemisë globale. (Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të votohet raporti i panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla takohet me Ambasadorin japonez, Mizutani Akira. (Kabineti i ministres Haradinaj Stublla, ora 10:00 - pa prezencen e mediave)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, pret në takim delegacionin e Qeverisë së SHBA-ve, të udhëhequr nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA Adam Boehler, të cilit do t’i bashkohet edhe i dërguari special i SHBA-së për dialogun Kosovë - Serbi, Richard Grenell, përfaqësues të USAID, Kryetarin e Bankës së Eksport-Importit të Shteteve të Bashkuara, si dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë nga Departamentet e Energjisë dhe Tregtisë në SHBA. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)
 
- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla dhe Ambasadori japonez, Mizutani Akira, nënshkruajnë marrëveshjen për donacionin e radhës të Japonisë për Kosovën. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 10:30)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedh ekspertët e jashtëm si dhe publikon adresën për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në përurimin e shtatores së Heroit Ahmet Krasniqi, si dhe në inaugurimin e sheshit, i cili do të mbajë emrin e tij. (Sheshi “Ahmet Krasniqi” në Vushtrri, ora 11:00)  

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Sallën e Operacionit dhe Sallën e Lindjes për gratë e infektuara me COVID-19, pajisje këto të financuara nga partneri jonë Raiffeisen Bank në Kosovë dhe AMC. (QKUK, ora 11:00)

- Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi, do të takohet me U.D i Kryesuesit të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji Arsim Janova, ku do të  nënshkruajnë një Marrëveshje Mirëkuptimi dhe Bashkëpunimi mes dy institucioneve, pas nënshkrimit të marrëveshjes do të ketë konferencë për medie. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, kati i IV, ora 11:15)

- Seanca plenare e Kuvendit, e ndërprerë të premten do të vazhdojë sot. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 13:00)