18 Shtator 2019

Viti 2018 – I (pa) sukseshëm për Republikën, 2019

Shkruar nga Shpëtim Morina

Padyshim që viti 2018 ishte mjaftë vit sfidues për shtetin më të ri ne Evropë. Si i tillë këtë vit e karakterizuan shumë ngjarje.

Vendi u përball me sfidat e konsolidimit dhe fillimit të punës së qeverisë së Republikës, sfidat e mëdha në arsim, shëndetësi, brishtësine e sistemit Gjyqësor dhe Prokurorial, papunësinë, zhvillimin e ulët ekonomik dhe perspektiva e brishtë për rininë.

Duke mos mjaftuar me gjithë këto problem evidente jetën e qytetarit të Republikës e rënduan edhe problemet politike të cilat u servuan nga bartësit e institucioneve.    
        
Ideja e korrigjimit të kufinjëve ishte ideja që pati jehonën më të madhe gjatë vitit 2018. Ide e cila ishte sponsorizuar nga Presidenti i vendit z. Hashim ThaÒ«i. Ideja si e tillë ngjalli reagime nga më të ndryshmet ku edhe në nivelin ndërkombëtar ishte bërë një temë nëpër tryezat e BE-së dhe vendeve auro-atlantike.

Duket qartë që më këtë ide do të përballemi edhe gjatë vitit 2019. Kjo sfidë ishte edhe një pengesë për hapat e ardhshëm të vendit drejt rrugëtimit në integrimin Euro-atlantik.

Dështimi për pranim në disa organizata ndërkombëtare siq jane: Europoli, Organizata për Telekomuikacion, Organizata për rrjetin eneregjetik,etj, ishin dështime të mëdha të diplomacisë Kosovare.

Diplomacia jonë ka qenë tërësisht e paaftë në lobim në politiken ndërkombëtare duke mos arritur të marrë asnjë njohje mirëpo perkundrazi disa shtete tashmë që e kanë njohur pavarësinë e vendit tonë e kanë tërhequr njohjen.
                            
Liberalizimi i vizave ishte padyshim një zhgënjim i madhë ku qytetarët e vendit u përballen. Bashkimi Evropian në mënyrë të njanshme konstatoi që vendi ynë edhe pse plotësoi 95 kritere dhe miratoi Marrëveshjen për shenjimin e kufirirt shtetëror – Demarkacionin me shtetin fqinjë Republikën e Malit të Zi prapë vendi nuk do të marrë Liberalizim të vizeve.

Kjo ishte një goditje e rëndë për shtetin tonë, në veÒ«anti për rininë e vendit tonë të cilët shpresat për lëvizje të lirë në Evrope u shuan. Institucionet tona padyshim që kanë dështuar në luftën për krim të organizuar dhe korrupsion.

Ky është një fakt mirëpo BE-ja si kusht të vetëm kishte paraqitur shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi dhe si i tillë do të duhej të respektohej.

Liberalizimi padyshim do të ishte një shenjë që vendi ynë përfudimisht ka vëmendjen e BE-së dhe do te thyente izolimin e getos në të cilën gjendet Kosova.

Vendi i vetëm në rajon, Ballkan dhe në Evropë i cili përballet me regjimin e vizave përbën një fakt të rëndë për qytetarët e vendit. Pritjet shumë orëshe para ambasadave të shteteve evropiane paraqet një maltretim për qytetarët e vendit ku edhe pas 20 vitesh pas lufte dhe 10 vite pas pavarësisë po përballen.

Arritja që e shënon këtë vit padyshim është miratimi i tri ligjeve peër transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës. Ky hap edhe pse shumë i vonuar ishte hapi i fundit që shënon kompletimin e të gjitha komponentave të shtetit.    

Viti 2019 pritet të jetë një vit sfidues për të ardhmen e vendit. Zhvillimi ekonomik, punësimi i rinisë, reformat në arsim, ngritja e shendetësisë, liberalizimi i vizave, përfundimi i negociatave me shtetin e Serbisë janë vetëm disa nga ngjarjet që priten ta karakterizojne këtë vit të cilin po hyjmë.

Qeveria aktuale nuk ka stabilitet të deputetëve që e përfaqesojnë kualicionin dhe si i tillë pa dyshim i nevojitet një marrëveshje me partitë opozitare në këto procese të mëdha për të cilat do të kaloi vendi.

Urojmë që ky vit të shënon  perfundimisht një model të ri qeverisjeje dhe kthim të shpresës për të rinjët për vendin e tyre. Hapësirat e barabarta për punësim për të rinjët është Ò«elësi kryesor për kthimin e kësaj shprese.

Viti 2019 shpresohet të jetë një vit i frytshëm dhe i ndryshimeve të mëdha në vend.    

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)