23 Shtator 2020

Topalli vs Basha, fiton PD

Shkruar nga Redan Bushati

Nga segmentë të ndryshëm brenda Partisë Demokratike të Shqipërisë, pas përfundimit të votimit për kryesinë e re të kësaj partie, në një mënyrë u mundua të jepej imazhi mediatik se këto zgjedhje brenda kësaj partie nuk janë aq të rëndësishme për të krijuar një ide të qartë se kush do të jetë pasuesi i z. Berisha në këtë parti.

Gjithsesi, zëra të «mekur» brenda kësaj partie flasin qartë, që lufta për karrigen e kryetarit të PD-së pas një largimi të mundshëm të Prof. dr. Sali Berisha do të zhvillohet mes Jozefina Topallit dhe Lulzim Bashës.

Z. Bamir Topi para se të bëhej president i vendit ishte një ndër figurat më kryesore të së djathtës, ku në një të ardhme mund të synonte njëshin e Partisë Demokratike. Ngjarjet u krijuan të tilla, ku sot z. Topi ndodhet shumë larg garimit brenda kësaj partie. Asokohe pozitat e Topallit pas Sali Berishës forcoheshin dita-ditës.

Sigurisht, gruaja e hekurt (siç preferojnë ta quajnë) në këto vite u tregua e fortë dhe e guximshme qoftë për karrigen e kryetares së Kuvendit, qoftë edhe në luftën brenda llojit. Ajo ka arritur që të ketë shumë mbështetës nga Këshilli Kombëtar i PD-së, por jo mjaftueshëm sipas parashikimeve të saja. Gjithsesi, ajo mbetet një kundërshtare e fortë dhe e denjtë për t'i shkuar gjërave deri në fund.

Në krahun tjetër, brenda PD-së, shfaqet i riu plot ambicie, Lulzim Basha. I vonshëm në radhët e PD, pasi ai erdhi në vitin 2005 arriti në pak vite të jetë i suksesshëm në drejtimin e dikastereve ku u propozua të shkonte. Ai ka mbështetjen e plotë të të rinjve në radhët e PD-së dhe sot ka arritur të jetë figura më e votuar në PD nga Këshilli Kombëtar. Shtoi faktin, që përveç sukseseve të tij, ai ka edhe mbështetjen maksimale nga familja Berisha.

Pa u futur në një analizë të thellë për të treguar biografinë e secilit (Topallit dhe Bashës) me një shikim të qetë të situatës arrijmë të kuptojmë se zgjedhjet e mbajtura për kryesinë e re të PD-së ishin tregues i qartë i mbështetjes së secilit nga figurat brenda saj. Kampet dallohen qartë.

Ka dy ekipe, njëri i kryesuar nga z. Basha dhe tjetri i kryesuar nga znj. Topalli. Nëse njëri nga këto lider ekipesh do të dijë të afrojë pranë vehtes së tyre figura të tilla si: Olldashi, Spaho, Bumçi, Nishani, Patozi, Noka, Bode etj., sigurisht do jetë më afër triumfit. Patjetër që pa pëlqimin e z. Berisha asgjë nuk mund të arrihet, pasi është pikërisht ky njeri që ka provuar dobinë e secilit prej tyre në pozicionet ku ai i ka propozuar.

Së fundi, nuk ka rëndësi se kush do jetë i pari i PD-së pas largimit të doktorit. E rëndësishme është që të paktën do të jenë dy konkurrentë në garë. Kjo i jep gjallëri organeve brenda PD-së drejt demokratizimit të frymës në parti. Mjaft e rëndësishme është që çdo gjë të bëhet në sytë e publikut shqiptar dhe konkurrenca të jetë e ndershme, kjo ndihmon jetën e kësaj partie, por edhe të ardhmen e vendit, pasi Partia Demokratike është një ndër dy partitë më të rëndësishme të vendit në këto 20 vjet demokraci.

(Autori është kryetar i Këshillit Studentor të Universitetit të Shkodrës, shkurt K.S.U.SH)


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i punës të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, pastaj i Autoritetit Kosovar Konkurrencës, i Komisionit Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe raporti i shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora C203, 10:00)

- Java Evropiane e Sportit me konferencën “Forumi për Sportin” në të cilën do të merr pjesë  Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën shqyrtohet projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-L-089 për dominimin humanitar si dhe shpallet konkursi për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shyqrton drafti Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës do të mbahet takimi i 185-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 10:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit Izet Sadiku, ish zëvendës ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik si rezultat i monitorimit dhe hulumtimit sistematik të trajtimit të rasteve nga Prokuroria e Apelit e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës me gazetarë. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ Etri. (Pejë, ora 12:00)

- Organizata  “Replikë” organizon protestë me biçikleta si reagim ndaj institucioneve për mosreagim në mbrojtje të të drejtave të grave. (Protesta fillon nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me reformat në arsim në Komunë të Kamenicës me të ftuar Ramë Likaj, ministër i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe  Qëndron Kastrati, kryetar i Komumës së Kamenicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministrit Hoti viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku pas takimit me anetarët e komunitetit të biznesit, do te ketë konferencë për media. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit  Arben Vitia, ish ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Për nder të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Hendbollit e Kosovës do të organizojë turnirit ‘Të gjithë së bashku’ me sportin e Hendbolit në të cilën do të marrin pjesë fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët tjerë. (Prizren, ora 13:00 - Istog, ora 15:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ REA Prishtinë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Ambasadori Thomas Szunyog do të marrë pjesë në mbylljen e Shkollës Verore të BE-së 2020. (aqja në Facebook @EuropeanUnionInKosovo, ora 16:15)

- Vazhdon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)