18 Shtator 2019

Taksa e la edhe Isën pa rrota

Shkruar nga Gani Qarri

 Masa e domosdoshme e taksës së vënë 100% kundër mallrave të Serbisë, siç duket nuk u ka pëlqyer aspak sidomos ish bashkëpunëtorëve besnik të sistemit okupues të Serbisë dhe ndonjë nga “pogllavarët” e partive të “mëdha” aktuale në vend.

Madje nga sikleti, mu në ditët kur luftohej për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi, në parlament, se ai mund të mos miratohej nga deputetët dhe rrjedhimisht do të kërkohej përgjegjësi pikësëpari prej tij, si përgjegjës për nënshkrimin e marrëveshjes për demarkacion dhe atë për krijimin e “zajednicës” serbe në veri, Isa burri jo vetëm se u sëmurë “rëndë” por nuk i besoi as “Bondstillit” amerikan se do ti gjente ilaç, ndaj pati ikur fare në Gjermani.

Atje përveç se qëndroi një kohë bukur të gjatë, edhe kur u kthye në Kosovë, kuptohet kohë pasi që qe miratuar me rrena e manipulime demarkacioni në Kuvend, ai sërish nuk lajmërohej as dilte ta shihte kush publikisht,kinse ende nuk ndjehej sa duhet mirë.

Për habi, me të vendosur Qeveria e Kosovës taksën 100% kundër invadimit të mallrave të Serbisë në vendin tonë, Isa demokrati jo vetëm se u ndie i gjallë dhe i shëruar tërësisht, por shtyni një nga shërbëtorët e vet më të dëgjueshëm që të deklaronte pa fije turpi as ndërgjegje njerzore se LDK do ta rrëzonte (po të mundej) Qeverinë aktuale edhe me votat e Lëvizjes Serbe.

Madje pasi që as kjo nuk piu ujë, ai thirri vet mbledhjen e kryesisë së partisë, dhe krejt çfarë tha e bëri,ishte deklarimi tejet i prekur, se vendimi i Qeverisë qenka populist dhe dikush paska bërë pazare me të, duke shtuar se ai de partia e tij,sërish do ta shohin mundësin për ta rrëzuar Qeverinë, pa cekur se me cilin subjekt tanimë.

 E ajo që vërehej dhe kuptohej qartë edhe në këto momente hidhërimi për të, është fakti se me zbehjen e shfaqur nga pakënaqësia dhe shprehjen e syrt nga pezmatimi, ai vet la të kuptohet se nuk e kishte fare hallin tek vuajtjet e populli, por tek fitimet e të birit.

Kjo për faktin se qysh në koalicionin e njohur me Hashim Thaçin, si dëmshpërblim për tradhtinë e Isës ndaj partive opozitare, Thaçi ia pati falur që atëherë vetëm djalit të Isa Mustafës licencën ekskluzive për importimin e gomave të BMW-s nga Serbia.

Ndaj me akuzën ndaj taksës së Qeverisë si veprim populist dhe qëllim të bërjes pazare, Isa i LDK-s, shprehu jo vetëm pezmin për mundësin e shuarjes së licencës ekskluzive të të birit me Serbinë, por edhe dëshpërimin e madh se mund të gjendet tjetër furnizues nga persona krejt tjerë dhe mu në pikë të sezonës së dimrit kur ngasësit e BMW-ve duhet ti ndërrojnë gomat e makinave, Isa me të birin nuk do të kenë më as për vete rrota të Serbisë.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)