18 Shtator 2019

S’jeni politikanë, ju jeni tiran!

Shkruar nga Gentian Jetishi

 E marrë me mend që ‘politikanëve të 20- vjeçarit të parë’ shumë nga opinionet e qytetarëve kosovar ju vijnë si gudulisje e relaksim teksa mund të jenë duke ‘skroll’ në rrjetet sociale, ulur në xhakuzi e duke pirë verë të bardhë.

E dimë sepse i kemi parë në filma hindi, popuj të varfër e politikanë të pasur që shpërdorojnë çdo pasuri dhe vlerë.

Por ju nuk jeni politikanë, as diplomat, as largpamës dhe së fundi jeni zhveshur nga çdo vlerë njerëzore. E dimë gjithashtu  që ju nuk jepni pesë pare për çfarë mendojmë, ndjejmë e duam ne, por  dhe as ne s’na bëhet vonë në u butë milionerë, fare pranë jush dhe s’e vërejmë ekzistencën tuaj. 

Ju jeni tiran klasik. Për dallim nga Hilteri, Musolini dhe Mubaraku ju s’keni ende ushtri të na shtypini të dënuar pse marrim frymë dhe e nuk paguam tatime, për t’u bërë tamam rrogave tezeve dhe kushërinjve tuaj që punojnë në organizata shtetërore.

Por ndoshta jo edhe aq sa ju, faj kemi gjithë shoqëria jonë:

Mbi 170 000 njerëz për pesë vite kanë ikur nga ‘ju’ përmes rrugëve të rrezikshme por pa marrë guximin më pakta të ju thonë që jeni tiranë e mbase dhe në fytyrë të ju pështyjnë as një gjysmë guri nuk e lëvizur për t’u bërë presion juve.

Shumica absolute e shoqërisë civile, artistëve, medies janë ‘biondizuar’. Imagjino ende zhvillojnë projekte ‘Si të shkruajmë një CV?’, njerëzve që duan të ikin nga këtu për mungesë pune! Me çfarë ta mbushin CV-në e tyre?! E të mos flasin për artistët që në vend të se të thumbojnë fenomenet negative, promovojnë ato, siç jo më pak kontribut kësaj i japin edhe mediat.

Të rinjtë që i bashkohen apo aderojnë në partitë e pushtetit, janë kriminelët e vegjël që vrasin shpresën për të ardhmen. Këtë nuk e kemi merituar, për sa pak parë po na shisni.

Shumica e bizneseve të mëdha janë të lidhur në mënyrë oligarkike me politikën e 20-vjeçarit të parë. Por si psikologji të biznesit nuk e kuptoj një gjë: teksa kjo politikë duhet të krijonte rrethana ekonomike për të përmirësuar statusin tonë ekonomik, nga e mendojnë se do i marrim paratë ne e të realizojnë të ardhurat ata/bizneset e tyre, nëse vazhdojnë trendi i varfërisë sonë dhe ikjes nga këtu, ide që i vjen ndërmend edhe atij që mund të ketë qenë optimisti i fundit.

Si u bë që 1.7 milion banorë eventual të Kosovës s’arrini t’i menaxhoni. Kaq shumë a, sa një lagje e cilido metropol evropian. Ne duhet të ishim të gjithë milionerë e siç na mashtronit kur thoshit ‘Zvicra e Ballkanit’! E vërtetë është që ne kemi humbur  në mënyrë unike (jo si popujt tjerë) çfarëdo respekti për ju!

E pasi vodhët gjithçka, u përpoqët ta na vidhni edhe Zotin. Mbi 600 vjet mysliman, 20 vjet vitet e qeverisje tuaj ngulfatët vijën autoktone të islamit  duke e varfëruar institucionin bazë dhe duke u dhënë hapësirë vijave ideologjike nga sadudia mike e ‘miqve’ tuaj. Edhe pse qemë paralajmëruar se gjithë kjo bëhet për qëllime financiare, e kuptuam më vonë kur nisën këto fushatat për ‘deradikalizim’. U bënë milionerë disa duke bërë përpjekje për t’i  terrorizuar familje myslimane!

Jeni përzier tek të shenjtat dhe ne ju kemi vështruar pa u pështyrë në fytyrë, prandaj mëkatin e kemi të përbashkët.

Nëse po e lexoni, ju lutëm vetëm një gjë:

Politikat botërore dhe lokale s’janë manual i determinuar që duhet ta ndiqni pikë për pikë. Prandaj ka dialog e diskutime. Në atë që për nevoja të huaja dhe jo tona u është bërë presion si ‘Finalja e Dialogut’ ta konsideronit mundësinë që:

Të bëni marrëveshje afatshkurtër për 20 vjet me specifikat e që i kërkojnë të huajt, dhe kërkesat tona por pa diskutim kufijsh, e që marrëveshja ta lë të hapur diskutimin për këtë temë pas 20 vitesh. Kjo me idenë që për 20 vitet vijuese të përmirësohet zhvillimi ekonomik, arsimor dhe sidomos kulturor.

Në të kundërtën, më thoni veç një motiv pastaj pse dikush të rrojë, angazhohet, punoj këtu?!
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)