18 Tetor 2018

Rrebelim qytetarë

Shkruar nga Ali Hertica

A kanë të drejtë qytetarët të rrebelohen  kundër një qeverisje të padrejtë. Padrejtësia gjen vend kur do herë,kur autoritetet politike nxjerrin vendime që nuk mbështeten nga të gjithë.Mirëpo, deryra për bindje vlen edhe për vendime të padrejta,megjithëse qytetarët i shikojnë vendimin për bisedime si të padrejta dhe me pasoja ,nuk duhet të rrebelohet kundër autoriteteve politike,të cilat punoin për ni shtet  autoritativ dhe ligjor.

Pushteti  ligjvënës ose ushtrusi i tyre ,Kryeministri i shtetit,mund ta prishin marrëveshjen fillestare me qytetarin kur i shkelë rregullat qytetare dhe marrjen e vendimeve të pa logjikshme në dëm të shtetit.

Kështu ata, e humbasin ,sipas pikëpamjes së qytetarëve të drejtën për të qenë të qetë dhe,në të tilla raste i jepet mundësi e  fuqi të plotë për të përdorur dhunë dhe rebelimin ndaj autoriteteve.Megjithatë nuk lejohet që nënshtrusi të bëjnë kundërshtim të dhunshëm. Duke pas parasysh këtë thuhet se shpesh ,mund të ketë kundërshti midis ligjeve dhe vendimeve politike kur është çështja e  shtetit.

Disa mund të mendojnë se ,,qeveria prishi marrëveshjen fillestare,,,duke nxjerrë një ligj që nuk ka mbështetjen e përgjithshme,ndërkohë që qeveria ka qëllim tjetër.Kush do të vendosë se cili ka të drejtë,nuk ka një instancë të tretë,në krah të popullit dhe autoriteteve.Filozofi i madh i politikes Kanti shikon të natyrshme ,që kryeministri  i shtetit,që të kujdeset për rregullimin juridik në shoqëris,të marrë vendime në këtë rast siç janë bisedimet.

Në këtë rast mundë të ketë revolta qytetare ku janë shumë të rrezikshme.Ato janë të rrezikshme,sepse në rastin më të keq e çojnë shoqërinë në luftë civile,që sipas Kantit është shumë më e keqe se tirania.Mirëpo, nuk është e thënë që rrebelimin ta marrin kaq për tersi.Në rastin më të mirë ,është një  sjellie  e një  qeverisje të re për shtetin,megjithatë këshillohet që të bëhet kujdes në gjykimin e veprimeve ,sipas pasojave të pritshme.

Paragjykimi i rrebelimit qytetar nuk nënçmon të drejtat normale të shtetasve,Këtu duhet të mbahet një distancë e qartë nga ideja e kryeministrit të shtetit ,që nuk ka asnjë detyrim ndaj shtetasve dhe mund të qeverisë si të dojë.Me të vërtetë ,ata që cenohen nga vendimet politike,nuk kanë të drejtë të përdorin si asgjë  pjesës tjetër do të thotë  qytetarin.Në keto raste ka forma të tjera për të bërë qëndresë.Një nga ato është rrebelimi i qytetarit,që do të thotë e drejta ,, mendimin  lidhur me padrejtësitë që i bëhen  shoqërisë së lirë  Kosovare ndaj Pushtetarve.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 tetor 2018 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Organizohet aksion pastrimi në Fushë Kosovë, përkatësisht në lagjen “028” me shumicë rome. (Lagja “028” në Fushë Kosovë, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezën "Parandalimi dhe luftimi i krimeve në zgjedhje: Procedurat Standarde të Veprimit përgjigja e duhur për krimet para, gjatë dhe pas ditës së votimit". (Hotelin Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Punës, Skender Reqica, Ministri i MASHT-it, Shyqiri Bytyçi, Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili dhe Organizata Forumi Kosovar i Aftësisë së Kufizuar raportojn para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me zbatimin e Strategjisë Nacionale për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuar në Republikën e Kosovës 2013 - 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri së bashku me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, marrin pjesë  në tryezën e diskutimit në kuadër të kampanjës ‘’Drejtësia dhe Biznesi‘’. (Ndërtesa e OEK-ut, ora 10:00)

- Kryetari i Suharekës pret në takim përfaqësuesit e Ministrisë se Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe përfaqësues rezident te Agjencisë Japoneze për Bashkëpunim Ndërkombëtar. (Zyra e krytarit te Suharekës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ju fton të përcillni konferencën për media lidhur me funksionimin e punës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja: Dialogu Kosove-Serbi dhe mesimet që lidershipi i Kosovës duhet të përseris”. (Hotelin Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Gashi raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me sfidat dhe prioritetet e Ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Shoqatën e Gazetarëve dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të Luginës së Preshevës. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Komuna e Suharekës dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojnë ceremoninë e inaugurimit të Projektit Përcjellës - Promovimi i Iniciativës SATOYAMA për Ruajtjen e Biodiversitetit dhe Zhvillimin Rural nëpërmjet Menaxhimit të Qëndrueshëm të Burimeve Natyrore. (Sheshi kryesor në fshatin Mushtisht, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Kongresin e parë Ndërkombëtar të Odës së Fizioterapeutëve të Kosovës. (Hoteli Emerald, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Brendshme. (Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së ekspozitës "Aga Khan Award for Architecture". (Hapësirat e Muzeut të Kosovës, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së edicionit të parë të Festivalit Ballkanik të pjekjes dhe promovimit të rakisë, 'Rakia Fest'. (Hapësirat e Etnokompleksit të fshatit Kukaj, Komuna e Prishtinës, ora 15:00)

- Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, do të pres në takim Ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu. (Ndërtesa e Ministrisë se Punëve të Jashtme, ora 17:15 - konferencë e përbashkët për media, ora 17:55)

 - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu. (Kabineti i Presidentit, ora 18:30)