21 Tetor 2019

Programet dhe fushata reklamuese e subjekteve politike

Shkruar nga Ali Hertica
 

Shumë njerëz ankohen për politikën, por me metodën e tanishme të vjetëruar të zgjedhjeve ne po ruajmë thjeshtësinë politike, Politika duhet të premtojë gjëra të këndshme për të fituar shumë vota. Programet njihen dhe fushatat reklamuese janë menduar plotësisht. Fushatat zgjedhore filluan në shumicën e partive politike pas përfundimit të verësdhe fillimit të shtatorit ku do sjell një legjislacion të ri i cili do premton elektoratin se do jan afër tyre për ti plotsuar kërkesat dhe nevojat e tyre.. Ata duan t'ju bindin të gjitha idetë dhe mendimet e tyre për vitet në vazhdim,kjo do varet nga elektorati se si do të perception subjektin . Politikanët janë trajnuar të na prezantojnë tregimin e tyre përmes metodës më moderne të komunikimit në  Radio, TV, media e shkruar dhe sigurisht edhe media sociale do të përdoren plotësisht.Politikanët sjellin me bindje historinë e partisë së tyre, përveç asaj që ata gjithashtu prezantohen personalisht me mashtrimet e tyre reklamuese. Ne jemi mësuar plotësisht me këtë formë të komunikimit, kjo përhapet mbi ne çdo ditë nëpër media ku ne duhet të jemi tani ata që do ti demoim për te gjt ata që u sollen me si sulltan . Ne konsumatorët marrin informacione shumë delikate se si mund të jetojmë më mirë dhe më mire. Shumë prej nesh e dinë që e vërteta e vërtetë nuk flitet në reklamë, por ne jemi mësuar të bëjmë kështu që ata e bëjnë atë kinse na mashtruan por tani qytatari thujse është i vetdisuar me genjeshtar dhe demagogjit e poletikëbersve matraapz., por a dëshirojmë akoma të na qasen në këtë mënyrë thjeshtiste nga politikanët kjo varet nga ne si do ta moderoim programet e tyre .Subjektet poltike janë në modalitet reklamimi për të na joshur  me mashtime dhe genjeshtar e tyre për të marrë votën tonë në zgjedhje. Për sa kohë që vazhdojmë të dëgjojmë, ato do të vazhdojnë të na genjejnë me demagogji. Shfaqjet e bisedave dhe debatet për zgjedhjet çdo herë të njëjtët njerëz  me të njejtin program që ruminojnë të njëjtat tekste, të mërzitshëm dhe të shurdhër.

Dhe këtu është gabimi ynë i madh qe do tu besoim në plotsni sepse tani ne jemi ata që do ti dejtoim poletikëberist se kah do shkoin ..në parëemet apo në shtepi, për sa kohë që ne vazhdojmë të konsumojmë si një konsumator politik, politika vazhdon të reklamojë. Nëse nuk shikojmë dhe dëgjojmë, ata do të ndalen automatikisht, nuk do të duan të flasin përpara një dhome bosh. Politika nuk ka pse të reklamojë vetë, ne i kemi parë ata në punë gjatë mandatit të kësaj qeverie. Nëse të gjithë e kuptojnë se cila parti ka ndjenjën më të mirë në 4 vitet e fundit, atëherë zgjedhja e votës është e qartë. Debati politik u kthye përsëri në dekada kryesisht në organizimin e shoqërisë. çfarë ju mund të përjetoni politikë vetë, për të gjykuar kursin e partive politike dhe përfaqësimin politik dhe në bëni zgjedhjen e votës në zgjedhje që do janë pas 1 mujëve përqytetarin e republikës së Kosovës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2019

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe në mbështetjen e Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe UN Women-it, mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë ndërkombëtare me moton “Drejtësia rikthen dinjitetin e viktimave”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Familja Hoxha mban konferencë për media për të shprehur zhgënjimin me Qeverinë Rama për neglizhencën në zbardhjen e fatin e Remzi Hoxhes. (Hotel The Plaza Tirana, orën 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike Indiano-Kosovare, Anil Mishra. (Zyra e kryetarit, ora 11:45)

- Aleanca Kosovare e Biznesve dhe Misioni Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet  organizojnë ceremoninë zyrtare të vlerësimit për Vasfije Krasniqi-Goodman si Misionare e Paqës. (Zyrat e Misionit Diplomatik në Tiranë, rruga Donika Kastrioti, P14 Ap.3E, ora 12:00)

- Zyra e BE-së rganizon një vizitë në shkollën 'Nim Frashëri' e cila së shpejti do të lidhet me rrjetin e ngrohjes qendrore të ofruar nga Termokosi. (Shkolla “Naim Frashëri”, ora 14:30)

- Ambasada e Shqipërisë organizon mbrëmje muzikore ‘Serenata me Ermira Babaliun dhe Flamo Trio’. (Teatri Dodona, ora 19:00)