26 Maj 2022

Privilegjet burokratike fenomeni i fetishizimit në një shoqëri të bazuar në ndarjen

Shkruar nga Ali Hertica

Ai që nuk është në gjendje të mbrojë përfitimet ekzistuese, nuk do të krijojë kurrë të reja.

Por është e gabuar të presupozohet, dhe këtu qëndron konservatorizmi, se çdo hap i madh përpara i revolucionit, kombëtar apo ndërkombëtar, do të kërcënonte automatikisht arritjet e kaluara.

Ky qëndrim karakterizon konservatorizmin aktual dhe të përhershëm të burokracisë reformiste dhe staliniste.

Kjo dialektikë e arritjeve të pjesshme, së bashku me fenomenin e fetishizimit në një shoqëri të bazuar në ndarjen e ekzagjeruar të punës, është një nga shkaqet më të thella të prirjes për burokratizim.

Kjo tendencë është e lidhur pazgjidhshmërisht me zhvillimin e lëvizjes masive të punëtorëve në këtë epokë historike të rënies së kapitalizmit dhe të tranzicionit në shoqërinë socialiste.

Përfundimi është: problemi i vërtetë nuk është heqja e burokracisë me dekrete apo formula magjike.

Ai konsiston në lënien e tij të vdesë hap pas hapi përmes krijimit të kushteve më të mira objektive dhe subjektive që do të shkaktojnë zhdukjen e ngadaltë të mikrobeve të këtij burokratizimi, i cili është i pranishëm kudo në shoqëri dhe në lëvizjen punëtore në fazën aktuale historike.

Natyrisht, as nuk duhet të bjerë në gabimin e kundërt të materializmit vulgar dhe ta reduktojë problemin vetëm në shkaqe më të largëta sociologjike, duke e shkëputur plotësisht nga nënstruktura e tij materiale.

Tendenca e konservatorizmit të udhëheqjes dhe përjashtimit të organizatave të punëtorëve lidhet edhe me përfitimet materiale dhe privilegjet që sjellin këto pozita. Këto privilegje shoqërore janë njëkohësisht privilegje autoriteti dhe pushteti të cilave njerëzit u kushtojnë rëndësi të madhe.

Nëse e shikojmë problemin në formën e tij origjinale, pra, nëse nisemi nga aparati i organizatave të para të punëtorëve, sindikatave dhe partive socialdemokrate para Luftës së Parë Botërore, privilegjet burokratike u shfaqën në dy mënyra: Për punëtorët dhe djemtë e punëtorëve, pra, largimi nga procesi i prodhimit për t'u përjashtuar, veçanërisht në rrethanat e kohës (12 orë pune me të gjitha pasojat, pasiguri të plotë shoqërore etj.), përveç progresi i pamohueshëm shoqëror, sigurisht që nënkuptonte edhe një emancipim individual.

Sidoqoftë, situata nuk ishte ideale. Nuk mund të flitet as për borgjezim dhe as për ndryshim në një shtresë të privilegjuar shoqërore.

Sekretarët e parë të organizatave të punëtorëve e kaluan pjesën më të madhe të jetës në burg dhe jetuan në kushte materiale më se modeste.

Megjithatë ata ishin ekonomikisht dhe socialisht më mirë se punëtorët e asaj kohe.

Psikologjikisht dhe ideologjikisht, është qartësisht shumë më e këndshme për një socialist ose komunist të bindur të luftojë gjatë gjithë ditës për idetë dhe qëllimet e tij sesa të kryejë lëvizje mekanike për orë të tëra në një shoqëri dhe të dijë se në fund ai kontribuon në pasurimi i kundërshtarit të klasës.

Nuk mund të mohohet se fenomeni i përparimit shoqëror përmban forcën lëvizëse të një mikrob burokratizimi: kushdo që zë një post dëshiron ta mbajë atë. Kjo bën që personat e përjashtuar të mbrojnë postet e tyre kundër të gjithë atyre që dëshirojnë t'i zëvendësojnë ato me sistemin e rotacionit.

Privilegjet shoqërore, fillimisht vetëm me rëndësi të kufizuar materiale, rriten kur këto organizata masive zënë pozita të pushtetit brenda shoqërisë kapitaliste.

Më pas duhet të emërohen deputetë, këshilltarë ose sekretarë sindikatash, të cilët mund të negociojnë në një nivel më të lartë me shoqatat e punëdhënësve dhe për rrjedhojë të merren me to deri në një masë.

Kjo vlen edhe nëse dikush duhet të emërojë redaktorë për shtypin e vet. Si dhe të gjithë ata që në shumë aktivitete të ngjashme përfaqësojnë organizatat e punëtorëve brenda një lëvizjeje që punon në të gjitha fushat.

 Lëvizja kërkon të ndërhyjë në të gjitha fushat e shoqërisë dhe deri diku të përthithë të gjitha këto aktivitete.

Edhe këtu ka një dialektikë të vërtetë që nuk mund të gjurmohet në një kontradiktë banale.

Për shembull, nëse lëvizja punëtore zotëron një numër gazetash dhe ka nevojë për shumë redaktorë në përputhje me rrethanat, ajo është në një dilemë të vërtetë.

Nëse merr parasysh rregullin e Marksit kundër burokracisë dhe kufizon pagat e të përjashtuarve në nivelin e një punonjësi të kualifikuar, rrezikon të bëjë një zgjedhje negative për sa i përket kualifikimit profesional të redaktorëve.

...  

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 maj 2022

- Fillon punimet konferenca “Qasjet Aktuale në Diagnostikimin dhe Menaxhimin e Pacientëve me Sklerozë Multiple, Dita Botërore e Sklerozës Multiple 2022”. (Four Points by Sheraton, Marigona Residencë, ora 9:00)

- Ministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu raporton para Komisionit për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it, Zeinah Salahi, do të flasë në hapjen e Forumit të Bizneseve të Diasporës. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon hapjen zyrtare të edicionit të parë të Panairit të Karrierës dhe Punësimit AAB 2022. (Kolegji AAB, ora 10:00)

- Në kuadër të projektit “Evropa Juglindore - Së Bashku Kundër Korrupsionit” mbahet konferenca për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Nevoja për institucionalizimin e vlerësimit anti-korrupsion në Kosovë”, në të cilin raport trajtohet ndryshimi e shpeshtë i ligjeve anti-korrupsion dhe nevoja që ndryshimeve të ligjeve tu paraprijë vlerësimi periodik i legjislacionit dhe masave anti-korrupsion. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Oficerë të lartë nga Kroacia dhe Shqipëria që ishin pjesë e UÇK-së bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz. (Prekaz, ora 10:00)

-  Zyrtari për Sektorin Privat në USAID, Mathju Kulinajn, bashkë me Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë fjalë rasti në ceremoninë përmbyllëse të Programit të USAID-it Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt. (Hoteli Emerald, ora 10:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe te vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Sadedin Hajda dhe Mexhit Mustafa. (Hamoc, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  N303, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe të vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Feim Gashi, Sakip Bellaqa, Përparim Thaqi në fshatin Fortesë. (Fortesë, ora 12:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media si pjesë e Javës Kundër Varfërisë Menstruale dhe Stigmatizimit të menstruacioneve. (Para Bibliotekës Kombëtare, ora 12:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi. (Në rrugën Fortesë-Celinë, ora 13:0)

- Ministrja e  Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, do të takohet me një delegacion nga Shqipëria, të kryesuar nga ministrja e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro, me rastin e organizimit të konferencës “Turizmi i përbashkët Kosovë - Shqipëri”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)

- Mbahet konferenca për media e përzgjedhësit Alain Giresse në kuadër të grumbullimit për katër ndeshjet e muajit qershor në UEFA Nations League. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit në fshatin Brestoc. (Brestoc, ora 14:00)

- Kombëtarja e Kosovës i fillon stërvitjet dhe do t’i mbajë dy seanca në Kampin Nacional në Hajvali. (Stërvitja e parë mbahet, ora 10:30 derisa stërvitja e dytë, ora 17:30)