18 Shtator 2019

Prezantimi i interesit meskin grupor si interes shtetëror

Shkruar nga Bajram Gecaj

Ramushi me sa duket ua ka treguar historinë e të qenit në opozitë dhe varfërimin deri në palcë që sjell, duke ua ofruar në të njëjtën kohë kofshën e pushtetit që së bashku ta gërryejnë atë deri në zgjedhjet që vijnë.

Kur të vijnë ato, atëherë sërish së bashku mund të luajnë një rol prej shpëtimtari, nisur nga fakti se sistemi zgjedhor kosovar lejon një sihariq të tillë çdoherë!

Sikur të kishin qenë personazhe nga filmi "Dymbëdhjetë të Fuqishmit" të regjisorit Nicolai Fuglsig, që dërgohen në një mision special dhe mjaft të rrezikshëm në malet e Afganistanit, deputetët e PSD-së po provojnë të bindin vetveten dhe të tjerët se janë shpëtimtarë dhe mbrojtës të sinqertë dhe të vërtetë të interesit shtetëror të vendit.

 Të zhgënjyer disa herë nga politika, kjo dymbëdhjetëshe që ka përvetësuar për vete rolin e shpëtimtarit të vetëm të procesit dialogues me Serbinë, që në fillimi nisi karrierën në mënyrë jolegjitime: njëanshëm uzurpoi mandatet e LVV dhe emrin e partisë së Kaqusha Jasharit, duke shpresuar e besuar se tradita e tyre e trasuar përgjatë këtyre viteve e përvetësimit të emrit, mundit e djersës së huaj, do t'u shkrepë  edhe një herë.

Këtë herë, megjithatë, paguan çmimin e tërë trukimeve politike të sajuara nga ta në të kaluarën: morën mbi vete një barrë për të cilën nuk kanë as kapacitete mendor e as kredibilitet moral e kombëtar. 

Qytetarit të Kosovës nuk i del lehtë nga mendja Dardan Sejdiu, ai monologisti i zjarrtë, i cili, në stilin e Che Guevara-ës ua nxirrte gjoksin policëve të Republikës, duke krijuar skena komiko-tragjike që gjasonin në kohën e huntave ushtarake të Amerikës Latine, të kohë së Luftës së Ftohtë!

Çirrej Dardani i mjerë, bërtiste si i marrë gjatë një proteste të dhunshme kundër arrestimit të atëherë "babës" së tyre, Albin Kurtit. Imagjinoni, Dardani dhe ata që deri dje me dhunë mbronin puritanizmin e skajshëm për një Kosovë skajshmërisht nacionaliste dhe të etur për bashkim me Shqipërinë, sot avokojnë një Kosovë të qytetarëve të barabartë pa zënë fare në gojë Shqipërinë e shqiptarizmin.

Dardani, njëri nga ish-anarkistët e sojit të brigadave të kuqe, të Italisë së viteve ’70 të shekullit të kaluar, u rikthye brenda natës në lëkurën e mëhershme të aktivistit të moderuar të lëvizjes fantomë dhe krejt kotiste “FER”.

Në vend të petkut revolucionar, Dardani na paraqitet tani si eksponent i  “dymbëdhjetë të fuqishmëve”, gardian i asaj republike që deri dje nuk e njihte, duke e  sulmuar në mënyrën më të ashpër dhe më primitive.

Aftësitë transformuese të këtyre "shpëtimtarëve" duhet vërtetë të jenë marramendëse, sikur të ishte ndonjë version kosovar i filmit "Doktor Jekyll dhe zotëri Hayd": jo më largë se me datën 6 shtator të këtij viti, Dardani kishte deklaruar se "... pushteti po bllokon seancën e opozitës, po e pamundëson funksionimin e Kuvendit ..."dhe se "...platforma duhet të votohet me dy të tretat..."

Këto fjalë i mori era, siç e thotë populli: Rezoluta e Dardanit dhe e dardanistëve mori vetëm 59 vota!

Në fund të fundit, fjalët janë të tija dhe ka drejtë t’i marr prapa, mund t’i hajë e ti pështyjë sërish kur të dojë dhe si të dojë, por kjo nuk mund të ndodhë pa konsekuenca serioze politike.

Ato konsekuenca janë fare të thjeshta: e para, vetë-delegjitimimi dhe auto-defaktorizimi total politik; e dyta, identifikimi i dardanistavë me botën e krimit dhe kapjen kriminale të shtetit; e treta, pranimi me vullnet i rolit të tradhtarit të idealeve për një Kosovë të pastër dhe të denjë për të jetuar.

E filluan me rezolutë dhe pastaj insistuan se duhej aprovuar krahas saj edhe një ligj mbi dialogun, të vetëdijshëm se rezoluta nuk kishte fuqi obliguese, ashtu që ndalja e Hashim Thaçit në aventurën e tij të copëtimit të territorit të vendit do të mund të bëhej vetëm përmes ligjit.

Si duket, "tygjarët" tanimë të dëshmuar, Thaçi-Veseli-Haradinaj, arritën t’i bindin “dymbëdhjetë të fuqishmit" se ligji mbi dialogun ishte krejtësisht i panevojshëm dhe se duhej mbështetur në  institucionin tradicional të "besës shqiptare", gjoja si diçka që rrinë mbi kushtetutën dhe ligjin. 

Institucioni i besës shqiptare, megjithatë, nuk i lidhë dy bota kaq të ndryshme, por plaçka e pushtetit dhe ndarja e saj, oksigjeni që më së shumti i mungon “dymbëdhjetë dardanëve”.

Ramushi me sa duket ua ka treguar historinë e të qenit në opozitë dhe varfërimin deri në palcë që sjell, duke ua ofruar në të njëjtën kohë kofshën e pushtetit që së bashku ta gërryejnë atë deri në zgjedhjet që vijnë.

Kur të vijnë ato, atëherë sërish së bashku mund të luajnë një rol prej shpëtimtari, nisur nga fakti se sistemi zgjedhor kosovar lejon një sihariq të tillë çdoherë.  

Kështu, në stilin "as mish e as peshk", partia e Dardanit duket të ketë vendosur të jetë edhe me "shehër edhe me Barilëve", duke manovruar andej-këndej dhe duke u “sillë-e-pështill” herë rreth pushtetit e herë rreth opozitës, vetëm për të mbijetuar në skenën politike.

Dita ditës po provohet në mënyrë të padiskutueshme se arsyeja e vetme pse ende qëndrojnë në opozitë dhe njëkohësisht tregtojnë me pushtetin është mbijetesa politike dhe ardhja eventuale në pushtet, assesi për shkak të "parimeve" të  proklamuara aq "fuqishëm" gjoja në mbrojtje të Republikës.

Këtë e kishin bërë edhe atëherë kur me "opozitën e bashkuar" e patën kallë Kosovën flakë për hir të pushtetit, të cilin ua rrëmbeu Ramushi me shokët "komandantë", duke i lënë  "me gishta në gojë".

Megjithatë, manovrimi i tyre i fundit me rezolutën mbi dialogun ka gjasa reale dhe do të duhej që përfundimisht t'u kthehej këtyre manipulantëve furishëm në një "hara-kiri" grupor, apo në një bumerang i cili do t'u thyej dhembët e tyre të fundit politikë.     

Ditën e miratimit të rezolutës, Hashim Thaçi u dërgoi porosi të qartë kur, mes tjerash, u tha se "...nuk do të jetë e lehtë, por së bashku si spektër politik, institucional, shoqëri civile dhe me besim tek miqtë ndërkombëtarë, do t’ia dalim me sukses".

Pra mashtrohen shumë (apo qëllimisht dëshirojnë të mashtrohen) ata që mendojnë se tani procesi i dialogut është kthyer përfundimisht në Kuvendin e Kosovës, dhe se grupi i çalë negociatorë ka marrë kontrollin e timonit.

Mënyra e vetme e mënjanimit të rrezikut nga involvimi substancial i Presidentit do të ishte nëse udhëheqja e dialogut do të kalonte në duart e vetë Kryeministrit.

Por kjo, ashtu siç e kam elaboruar edhe më herët, nuk do të ndodhë, pasi që Kryeministri nuk do të rrezikojë asnjëherë humbjen e karriges për hir të dialogut dhe "interesit nacional"!  

Është krejtësisht e sigurt se dialogu nuk do të avancojë as një milimetër pa bekimin e opozitës reale në Kuvendin e Republikës së Kosovës - LDK dhe LVV.

Qëllimi i vetëm dhe përfundimtar i gjithë kësaj katrahure prej shfaqjes politike do të jetë vetëm zgjatja e jetës kësaj qeverie më të mbrapsht të cilën ky vend e ka pasur ndonjëherë.

Dhe përgjegjësinë për ketë do ta mbajnë këto ashklat që u ndanë nga trungu politik i partive me të cilat garuan në zgjedhje. Krejt me siguri , populli dhe elektorati nuk do t'ua falë këtë!  

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)