08 Mars 2021

Populizmi i vë njerëzit e mirë kundër elitës së keqe

Shkruar nga Ali Hertica

 Nga njëra anë keni njerëzit. Kjo është mirë, punon shumë dhe ka vlera të mira. Në anën tjetër është elita, e cila mund të jetë kulturore, ekonomike ose politike. dhe në fakt, të korruptuar, nuk e di se çfarë po ndodh dhe ka vetëm një sy për interesat e tyre ".

"E mira kundër së keqes", Rooduijn pajtohet. "Njerëzit e mirë shfrytëzohen, neglizhohen ose keqkuptohen nga një elitë e keqe, ndërsa populistët besojnë se vullneti popullor duhet të jetë pika fillestare e çdo vendimi politikPartitë populiste mohojnë që ekzistojnë gjithashtu të gjitha llojet e kontradiktave brenda njerëzve, për shembull në bazë të moshës, origjinës, gjinisë dhe fesë.

Në fund të fundit ata kanë të njëjtat interesa dhe të njëjtat pikëpamje dhe ekziston një politikë që duhet të hartohet. që të gjithë do të jenë të lumtu. Populizmi është pothuajse gjithmonë i lidhur me një ideologji tjetër, siç është nativizmi.  

Kjo do të thotë që populizmi në të vërtetë nuk mund të ekzistojë në mënyrë të pavarur. Një parti politike që është populiste dhe nuk përfshin ndonjë ideologji tjetër në të, në fakt ka vetëm diçka për të thënë në lidhje me marrëdhëniet midis njerëzve dhe politikës. Jo për çështje të tilla si ekonomia. politika e jashtme, etj.

Kjo është arsyeja pse ajo në të vërtetë lidhet gjithmonë me ide të tjera, të tilla si nativizmi, socializmi ose rajonalizmi.Shtë bërë një dallim i qartë midis populizmit dhe një 'ideologjie partnere' të tillë.

"Njerëzit kundër elitës janë të ndryshme nga vendosja e njerëzve të tyre kundër grupeve të" të tjerëve të rrezikshëm.Ka shembuj të rrallë të lëvizjeve populiste pa ideologji partnere, Përveç një neverie ndaj elitës, vështirë se ka një histori koherente ideologjike".

Për të nxjerrë në pah nativizmin për një moment, ai vendos interesat e njerëzve dhe kulturës së vet mbi ato të emigrantëve. Isshtë një shtyllë e rëndësishme e historisë me të cilën partitë e djathta radikale populiste bëjnë thirrje votuesit - por nuk është një kërkesë për t'u klasifikuar si populiste.

Partitë radikale të krahut të djathtë nuk duhet të jenë populiste dhe partitë e djathta populiste nuk duhet të jenë nativiste, por ata kanë zbuluar se populizmi dhe nativizmi janë një kombinim i artë.

Ajo funksionon aq mirë sa partitë radikale të djathta jo-populiste janë bërë jashtëzakonisht të rralla. "Konceptet e një elite të keqe dhe grupe të" të tjerëve "të rrezikshëm kombinohen. Pastaj lind ideja: elita u ka hapur dyert atyre të tjerëve, duke vënë në rrezik normat, kulturën dhe traditat tona."

Por populizmi dhe nativizmi nuk janë të këmbyeshëm. Krahasoni, për shembull, forumin radikal-djathtas, për Demokraci,partitë besojnë se 'kasta politike', duhet të zhduket në mënyrë që t'i kthejë pushtetin demokratik.

Me fjalë të tjera, ata janë populistë. Por në përgjigjet e tyre për pyetjen se si shoqëria duhet të organizohet më pas, ata janë politikisht dhe ideologjikisht me milje larg. Populizmi përfshin spektrin politik nga e majta në të djathtë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Mars 2021

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit I.L. për vepren penale 'Keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë vjet'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti merr pjesë në aktivitetin “Shënimi i 8 Marsit- Dita Ndërkombëtare e Gruas”, me ç’rast do të bëhet edhe nënshkrimi i marrëveshjeve me përfitueset e bizneseve të vogla të Grave nga Programi i Rimëkëmbjes Ekonomike  2021 – Masa 4, Faza e dytë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:45)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon aksion simbolik për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore të rajonit të Mitrovicës që kanë kontribuar në luftën kundër pandemisë COVID-19. (Spitali i Përgjithshëm Mitrovicë, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëhet publikimi i raportit “Pasuria e (pa)ndarë - Posedimi i pasurisë nga zyrtaret politike dhe bashkëshortet e zyrtarëve politik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:30)

- Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës do të protestojë para ndërtesës së Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)  

- Universiteti ''Kadri Zeka'' do të shënojë 8 vjetorin e themelimit! (Ambientet e Universitetit në Gjilan, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas mbahet marshi “Marshojmë s’festojmë kundër patriarkatit që vret”,  (Nisja nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)  

- Shoqata e Gastronomëve organizon marsh protestues në të cilin do të kërkojnë hapje totale për bizneset. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 14:00)

 

- Grupi I çiklizmit “Marakli t’Biciklave” për nder të ditës së gruas - 8 MARSI organizon eventin e radhës Marsho dhe çiklo që do të mbahet nëpër rrugët kryesore të kryeqytetit të Kosovës - Prishtinë. (Sheshi ''Zahir Pajaziti'' në Prishtinë, ora 14:00)

- OJQ “ETEA” dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë bashkëbisedim me temën “Mësuesia ndër vite”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 16:00)

- Qendra e Artit dhe Komunitetit organizon mbrëmjen e poezisë “Poezi për Fuqi - çdo ditë është 8 mars”. (Teatrin Kombëtar në Prishtinë, ora 19:00)