22 Prill 2021

Politikat tregtare karrshi biznesit vendor

Shkruar nga Faton Tara

Ne republiken e Kosoves, pas shpalljes se paversise se Kosoves ka ndryshuar realitetin politik dhe ekonomik ne vend.Institucionet e Kosoves duhen te jene te vetedijshme se ndryshimi i ketij realiteti kerkon qasje gjitheperfshirese ekonomike dhe politike dhe reforma ne menyre qe te reduktohen debalancet makroekonomike.

Intenca e gjithe kesaj eshte dizajnimi dhe plotesimi i politikave egzistuese ekonomike dhe permisimi i funksionalitetit institucional,dhe kjo ne mase te madhe do te influencoje ne stabilizimin e indikatoreve makroekonomik.

Siq e dime qeveria i ka parashtruar prioritet zhvillimin ekonomik,por nuk e ka detalizuar strategjine operacionale ekonomike qe do te aplikoje per te realizuar kete prioritet per rritjen dhe nivelimin e indikatoreve te GDP-se.

Per vetem 3 mujorin e pare te vitit 2011 sipas te dhenave te Ministrise se Ekonomise Kosova ka eksportuar mallra ne vlere prej 78.6 milione euro,ndersa importi eshte shume me i madh ne krahasim me eksportin ku vlera nominale e importeve arriti ne 472.3 milion euro, pikerishte ky debalance ne mes te importit dhe eksportit deshmon se kemi mungese ne strategji te cilet do te ndihmonin zhvillimin e biznesit Kosovar e me kete edhe rritjen e eksportit karshi importit.

Siq e shihni ky eshte realiteti ne arenen ekonomike,andaj qeveria se bashku me dikasteret e saj duhen te intervenojne me politika fiskale per te ndihmuar biznesin vendor.

Pervojat nga shume vendet tjera te botes deshmojne se liberalizimi i tepruar ne ekonomi i paraprin gjithehere anarkise,madje edhe shtetet me te zhvilluara ne bote kane elemente proteksioniste ne politikat e tyre ekonomike.

Politikat ekonomike fiskale kane te bejne me stimulimin e zhvillimit ekonomik dhe mbrojtjen e prodhimit vendor.

Keto politika jane:politikat kreditore ndaj biznesit,politikat fiskale,politikat e stimulimit te investimeve, politikat e mbrojtjes te prodhimit vendor,politikat e kufizimeve te importeve per produktet bujqesore, politikat e mbrojtjes e prodhimit vendas nga qmimet damping dhe nga konkurrenca jo e ndershme etj.

Keto jane segmente ku qeveria e Kosoves duhet te intervenoje per te ndihmuar bizneset dhe me kete edhe zhvillimin ekonomik.


Autori eshte ekonomiste i diplomuar

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)