22 Shtator 2020

Pjesëmarrja, sistemi i partive politike, është burim i funksioneve

Shkruar nga Ali Hertica

Rekrutimi në një grup shumë të vogël njerëzish kufizon mundësitë e gjetjes dhe emërtimit shumë më të mirë, por gjithashtu dëmton ndarjen e pushteteve sepse fuqia dhe fuqia e kundërt vijnë nga e njëjta familje dhe shpesh ndryshojnë mendime.

Pjesëmarrja, sistemi i partive politike, është burim i funksioneve politike, por prodhon gjithashtu zyrtarë dhe administrata të lartë, si dhe mbikëqyrës të organeve drejtuese të pavarura, drejtorë të bordeve  dhe  vende tjetra.

Për më tepër, partitë janë vendet ku duhet të vijnë përgjigjet për problemet e sotme dhe të nesërme. Prandaj duhet të jetë vende ku është grumbulluar një mendim i madh.

Asnjë shoqëri nuk mund të përballojë të ketë më pak se njerëz më të kualifikuar në të dy fushat. Prandaj, pyetja arsyetohet nëse kultura e emërimit e politizuar kontribuon në këtë.

Anëtarët aktivë të partisë karakterizohen në një numër mënyrash. Për të filluar, ato nuk janë shumë të panumërta, dhe mënyra e ngritjes në radhët e partisë varet kryesisht nga besnikëria e tyre ndaj linjës së partisë dhe udhëheqjes.

Mendimtarët autonome apo edhe kritikë nuk vlerësohen shumë. Deputetët gjithashtu konsiderohet se i nënshtrohen në mënyrë të pakthyeshme marrëveshjeve të qeverisë dhe disiplinës në grup.

Një anëtari i parlamentit tha që 'me ne ju merrni mundësinë të mos votoni një herë me grupin'. Mendimtarët e mëdhenj, inovatorë dhe kokëfortë në përgjithësi nuk ndihen në shtëpi në këto lloje ambientesh dhe mungesa e tyre çon në një varfëri intelektuale shumë të dëmshme në politikë.

Një tjetër argument, por jo më pak thelbësor, kundër kulturës së politizuar të emërimit është se ai minon ndarjen e pushteteve.

Një drejtues partie që është ministër kontrollohet nga anëtarët e partisë që duan të bëhen të shquar.

Kryetarët e bashkive të partive janë anëtarët, zyrtarë të lartë dhe mbikëqyrës varen nga partia për emërimin e tyre të ardhshëm.

Sigurisht që është shpërblimi: hyrja në punë dhe pozicione për të cilat shumica e anëtarëve nuk janë të kualifikuar.

Nëse ai nuk do të kishte qenë në politikë, ai me siguri nuk do ta kishte bërë atë më tej i pa punë.. Kjo më shqetëson dhe inat, nga  Kuadri i partisë ndaj privilegjit të privilegjeve, mandatit në vendet e bukura në domenin publik.

E gjithë kjo është jashtëzakonisht e lehtë për tu zgjidhur:,përshkoni kulturën e emëruar të politizuar dhe, nëse është e nevojshme në bashkëpunim me një gjuetar koke, kërkoni kandidatin më të mirë të kualifikuar për postet e mëparshme.

Orientimi ideologjik i një kandidati natyrisht që do të merret në konsideratë. Si qytetar ju në këtë një arsye të rëndësishme për anëtarësim apo punsim  aktiv, por ju forconi kapacitetin e rendit publik që të mos jetë më burimi i problemit, por burimi i zgjidhjes, siç duhet të jetë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shtator 2020 - Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të bëjë përurimin e Qendrës Testuese për zhvillimin e procedurave rekrutuese për nëpunësit civilë. (Objekti i ish-Ministrisë së Administratës Publike, kati përdhesë, salla 0-15, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Komuniteteve dhe Kthimeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 9:30)

- inspektorët e Inspektoratit të Tregut do të bëjnë inspektime, ku do t’i shoqërojë edhe ministri Vesel Krasniqi për t’i parë nga afër këto inspektime. (Nisja do të bëhet nga MTI, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedhjen  e ekspertëve të jashtëm si dhe publikimin e adresës për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në Infrakos ku do te takohet me menaxhmentin. (Infrakos, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e pritjes të një misioni ekspertësh epidemiologjikë dhe mjekësorë të COVID-19 nga instituti gjerman i shëndetësisë, “Instituti Robert Koch” nga Gjermania. (Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, ora 10:00 - ndryshim, ora 11:00)

- Fondacioni Kvinna till Kvinna do të lansojë raportin 'Ku janë paratë për të drejtat e grave? Trendet e financimit në Ballkanin Perëndimor'. (Ngjarja do të mbahet online dhe është e hapur për publikun përmes platformës Zoom, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës . (ShSKUK, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike dikuton për rishpalljen e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, formimin e Grupit të punës për plotësimin e Bordit të NP KOSTT, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Oda Hoteliere dhe Turistike e Kosovës mban konferencë lidhur me ngjarjët e fundit, për situtën e fundit si dhe vendimet e marra të Qeverisë në kohën e Pandemisë Covid 19, prej fillimit e deri me sot. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin e organizuar për nder të "Ditës së Pastrimit të Botës" dhe "Ditës pa Makina" të organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Publike. (Pikënisja do të jetë rruga në afërsi të urës që ndodhet përballë objektit Administratës Komunal, ora 11:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në punishten në Stacionin Hekurudhor në Miradi. (Fshati Miradi, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Valdet Hashani ish menaxher i Qendrës së karantinës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- OVL UÇK mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Selia qendrore në Prishtinë, ora 11:30)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin e Projektkodit civil i Republikës së Kosovë, Projektligjit për tokën ndërtimore si dhe shqyrton shkresën e deputetëve: Alban Hyseni, Artan Abrashi dhe Dimal Basha për të ftuar në raportim Kryeministrin Avdullah Hoti lidhur me deklarimin për respektimin e marrëveshjes kundër kushtetuese për asociacionin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton e planit të punës së Komisionit, për periudhën shtator-dhjetor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin nga Afrika Qendrore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Naim Musliu - Babai i Agon Musliu. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, 14:00)

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës mban konferencë për media pas një takim konsultativ dhe koodinues me shoqatat e infermierëve, teknikëve te anastezionit, mamive, laborantëve, Oden e Infermierëve dhe Bashkimin e Sindikatave të Lira të Shëndetësisë lidhur me kërkesat për koeficinetin e pagave, rritjen e pagesës së ndërrimeve të natës, pagesat e rrezikshmërisë, pagesat e orëve shtesë. (Para Klinikës së Kirurgjisë, ora 15:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 14:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Kosovës, Muzeun Kombëtar të Kosovës, dhe Fondacionin “Tradita Popullore” organizon ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Sot fillon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)