11 Gusht 2020

Nga uji i derdhur në tokë bëhet baltë ndërsa nga gjaku i derdhur në tokë bëhet atdhe

Shkruar nga Afrim Rada

Atdheu është amaneti i dëshmorëve të rënë për liri, me gjakun e të cilëve është larë kjo tokë.

Dalja zot amanetit është obligim i të gjallëve , veprim që më së shumti i godet dhe i dëshpëron armiqët.

Po në Kosovën e pasluftës ?

Ata që në zgjedhje kanë fituar besimin e popullit s(a) kanë dalur zot atdheut , amanetit të besuar apo ndoshta amaneti iu është besuar personave ose që nuk janë të zot ose nuk janë të besueshëm.  

Apo të njejtit nuk janë të vetdijshëm se mbi supet e tyre bartin amanetin e 2000 dëshmorëve, 12.000 martirëve (1.000 fëmijë), 20.000 grave të dhunuara, atyre që prehen në 40 varreza masive anekënd Kosovës dhe 1.700 personave të zhdukur që as varri nuk iu dihet.

Ardhmërinë e një vendi e përcaktojnë personat që i dalin zot amanetit. Zot amanetit i dalin vetëm ata që janë besnik e të besueshëm.

Mirepo sa janë besnik e të besueshëm pushtetarët kur një popull nuk sheh kurfarë perspektive në tokën që e quan atdhe.

Çdo vit rreth 5.000 qytetarë të Republikës së Kosovës lirohen nga shtetësia e Kosovës kurse numri i të shpërngulurve llogaritet në mbi 300.000 shtetas Kosovar.

U falën me qinda e mija hektarë tokë dhe bëhen pazare për shkëmbim territoresh.

Vetëm njeriu i besueshëm mund ti del zot amaneteve të besuara.

Po si dilet zot amanetit ?

Duke u bërë njeri. Tē jesh njeri nuk mjafton të vishesh e të ushqehesh. Njeriu në plotkuptimin e fjalës është krijesë e unitetit të vlerave materiale dhe morale. Pra nuk mjafton vetem ana materiale , por duhet te jet njeri me zemër, me mendje dhe me shpirt.

Fillimisht ti pastrojmë zemrat e pastaj ti dalim zot mendjes me qëllim që të vejmë në shërbim  për të mirën e përgjithshme të njerëzimit dhe kursesi mendja mos të jetë e preokupuar me punë të kota. Kudo që jemi duhet të jemi të besueshëm : në familje, në punët e shtetit, në tregti , në bujqësi.

Kudo që të jemi kurrë nuk duhet të largohemi nga misioni që e kemi në këtë botë.

Duke i dalur zot atdheut do të kontribuajmë edhe në lulëzimin e gjithë njerëzimit. Në të kundërtën do të kemi anarhi në shoqëri dhe do të humbim nderin dhe krenarin tonë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2020 - Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:00 - nisja për medie nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:30)

- Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton Komunën e Mitrovicës së Jugut. (Ndërtesa e komunës, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2019. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Malishevës ku do te takohet me kryetarin Ragip Begaj. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të pranojë donacion nga kompania “Sezin” nga Turqia me ndihmën e Ambasadës së Republikës së Turqisë në Kosovë, ku do të dhurohen maska dhe pajisje tjera mjekësore. (Para objektit qendror të MPB-së, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton mban ashkëbisedim me të rinjët lidhur me çështje të ambientit. (Te Liqeni  Hapësira pranë urës nga ana e Suhodollit, Mitrovicë e Jugut, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike. (Ndërtesa e TRUST-it, Rruga "Agim Ramadani", ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet nga analiza e burimit të problemeve në mos zbatimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm nga komunat. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

 - Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton FAFOS​ në Mitrovicë të Jugut. (Mitrovicë e Jugut, ora 11:30)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit diskuton lidhur me programin legjislativ për vitin 2020 respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të Pandemisë me Covid-19. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin e panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgon dëshmitë e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:30)

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojn takim me shkrimtarin dhe kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve, Mehmet Kraja. (Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, ora 18:00)  .