05 Korrik 2022

Në politikë nuk ka dashni e shumë burrëri, por me shumë interes

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Në politikë nuk ka dashni e shumë burrëri, por me shumë interes e shkathtesi për të mashtruar njeri tjetrin, por kuptohet politikajte e dinjiteteshëm, angazhohen në të mirë të kombit e atdheut, e jo te interesit personal.

 E percolla një pjesë të intervistes se Fatmir Limaj në Tv, dhe kur bazohem edhe në përshtypjet e mia personale që kam krijuar gjatë shumë takimeve që kam pasur me atë, mbaj qendrim se politikan me pragmatik e me te aftë kur bisedon e hap debat edhe për tema nga aktualiteti politik është vështirë ta takosh në Kosovë.

A ka keqërdor bugjetin e shtetit, edhe unë mendoj si shumica e popullit tonë, për “Çelikun” (është si shumica e politikanve tjerë kosovare) a ka qenë i suksesshëm si minister, them po, nder me te mirët, a është bindes kur diskuton edhe kur nuk thotë të vërteten, po mendoj dhe smundesh me ia gjet shokun a është prish me PDK-në për parime, mendoj jo, por për interesa personale…!
 
Mbaj  edhe mendimin  se “Çeliku” është i vetmi politikan që ka përjetu gjera që rrallë kush ka mund t'i përballoj jo vetëm në Kosovë e rajon, por edhe me gjerë për shkak te vdekjeve në familje, burgosjeve e traumave nga me te ndryshmet qe ka përjetuar pas lufte  ..!

Kam bindjen se Fatmir Limaj me te pas borgje, kushtimisht po them 20 mije euro, me kapacitetet dhe aftesitë që disponin kur ulesh me qellim te marrish borgjin, te hipnotizon dhe t'i merr edhe 20 mije euro tjera e leje me te kthej borgjjn qe të ka !

A i duhet skenës politike kosovare, Fatmur Limaj, po mendoj, në veçanti në rrethanat aktuale do ishte me se i domosdoshem i lindur e i marum për politike, siç thotë populli ballkanas i vërtetë, por e ka shumë vështirë të riciklohet meqe s'ka parti  ..!

Edhe pse, as keta tjeret, nuk janë me te mirë ?

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)