13 Prill 2021

Në këto zgjedhje populli i Kosovës ka vendosur standarde të larta të llogaridhënies

Shkruar nga Jeta Statovci

Të dashur qytetarë,

Erdhëm në fund të një procesi zgjedhor në Republikën tonë, ku populli i Kosovës, edhe njëherë, dha prova të qarta të pjekurisë politike, demokratike dhe të dashnisë së madhe për vendin duke dëshmuar se e njeh, e kupton dhe e vlerëson mekanizmin e rëndësinë e votës.

Kosova, populli i Kosovës e në mënyrë të veçantë mërgata jonë në këto zgjedhje ka votuar, vlerësuar, gjykuar, ndëshkuar e shpërblyer në një mënyrë unike për Ballkanin perëndimor duke i dhënë demokracisë një karakter vibrantë dhe duke vendosur standarde të larta të llogaridhënies.

Të dashur qytetarë, miq, kolegë familjarë e aktivistë politik,

Jam e lumtur të ju njoftoj se në bazë të rezultateve përfundimtare të KQZ-së, unë jam besuar nga ju me votën tuaj për të qenë deputete në Legjislaturën e VIII të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Përulësisht ju falenderoj secilën e secilin që besuat tek unë në këtë rrugëtim timin të ri politik.

Ka qenë e jashtëzakonshme përkrahja që kam marrë nga familja, kolegët e shoqëria ime. Ka qenë mbresëlënës dhe e paharrueshme vlerësimi maksimal që kam marrë gjatë fushatës nga qytetarët, sidomos nga të rinjët, për paraqitjet programore të koalicionit tonë që më janë besuar mua.

Shtrirja horizontale e votës, cep më cep të territorit të Republikës, është një kënaqësi e madhe e dëshmi e një vote të dhënë me besim e vlerësim të pa ndikuar. Faleminderit nga zemra.

Falenderoj udhëheqësen e Listës, Presidenten e Republikës, gruan e pathyeshme e frymëzuese znj. Vjosa R. Osmani për përkrahjen që më ka dhënë.

Falenderoj kryeministrin, Albin Kurti, për përkrahje, korrektësi e bashkëpunim.

Falenderoj kolegët e Listës për bashkëpunim korrekt e të paparë deri më sot.

Falenderoj strukturat e Shtabin Zgjedhor të Lëvizjes Vetëvendosje, partnerit tonë në Listën e përbashkët për korrektësinë e treguar e organizimin e jashtëzakonshëm të fushatës.

Jam dhe do të jem çdo ditë e orë përgjegjëse për arsyet e përkrahjes dhe fitores tonë. Do të bëjmë krejt çka është e mundur për të justifikuar këtë besim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Basri Maksuti për vepren penale 'Falsifikimi i rezultateve të votimit'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Media në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Rolling Film Festivali i cili organizohet nga OJQ Roma Versitas Kosovo dhe Romawood mban konferencën për media. (Kino Armata, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Shëndetësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Fondi i Sfidave të Kosovës organizon eventin online për shpalljen e thirrjes së parë për shprehje interesi, në mbështetje të projekteve të trajnimit bashkëpunues. (Platforma Zoom, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada e Republikës së Francës në Republikën e Kosovës, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Partia Liberale Egjiptiane do të dorëzojë ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me te drejtën e tyre të mohuar nga PZAP-ja dhe Gjykata Supreme në lidhje orkestrimin e votave nga ana e “Romani Iniciativa” në vendbanime me shumicë të komunitetit Serb në zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit. (Gjykata Kushtetuese, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me një studim hulumtues për qytetarët kosovar që vizituan Shqipërin dhe Malin e Zi, si pasojë e kufizimit dhe mbylljes në Kosovë e që këto patën pasoja ekonomike dhe financiare për vendin tonë. (Zyret e AKB-së, ora 13:30)