30 Mars 2020

Maskimi i problemit madhor

Shkruar nga Xhevat Meha

Nuk është problem madhor heqja e tarifës. Një vendim i qeverise për suspendim te përkohshëm dhe sanksionet nga SHBA hiqen. Problem madhor është turrja e Hashimit për te udhëhequr me bisedimet.

Ky nuk bene te udhëheq me bisedimet. Ne vazhdimësi ka demonstruar përçarje e konfliktualitet, ne vazhdimësi ka shty përpara agjendën e interesave te Serbisë ne Kosovën e pasluftës se fundit.

Hashimi duhet qe kufizohet ne rolin kushtetues qe ka, e qe ky rol eshte qe te kete nderin dhe previlegjin te neneshkruaj marrëveshjen e arritur nga negociatat e ekipit negociator te udhehequr nga Kryeministri. Keshtu e përcakton Kushtetuta e Kosovës.

Sa shpejt shume individ harrojn per cka kane votuar. Qendrimi politik edhe i VV-se edhe i LDK-se edhe para zgjedhjeve edhe pas zgjedhjeve ka qene qe tarifa do te hiqet e do te zevendesohet me reciprocitet.

Tani versulen pse reciprocitet! Serbia ende nuk ka bere asnje levizje, se do qe te fitoj terren politik pa dhene asgje.

Nuk do te levize kur eshte e sigurte se tarifa hiqet pa ndonje pasoje per Serbine, Une jam per at qe tarifa te mbetet keshtu si eshte, qe Kosova te rezistoj sanksionet nga SHBA derisa Serbia te levize.

Edhe kur ka qene Rugova prijësi numër një ne Kosove, ka patur raste kur pale te ndryshme nga institucionet amerikane kane kerkuar dicka e ky nuk i ka perfille. Ne fund ka dale se Rugova ka patur te drejt.

Kjo vjen nga fakti se Amerika udheheqet nga shume institucione dhe shume nivele. Individet qe kane punuar afer me Rugoven i dijne keto raste dhe eshte mire te flasin.

Edhe po te dojne nuk kane fuqi, as Albini, as Vjosa, as Albini me Vjosen, as VV, as LDK, as VV bashk me LDK qe te mund te armiqesojn Kosoven me SHBA dhe perendimin.

Vullneti i shumices se qytetareve te Kosoves garanton paprekshmerin e marredhenieve Kosove-SHBA, dhe kete e dijne Albini dhe Vjosa.


Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)