27 Janar 2020

Intelektualët në gjumë, Al Kaponet e Kosovës sundojnë egërsisht

Shkruar nga Ali Hertrica

Kjo klasë e të inkriminuarve nuk ka se çka të kremtojë pavarësinë, pasi shteti ka pasur degradim total.

Këta politikanë e shndërruan shtetin në mafi të tipit të Al Kapones, ku për të gjitha këto dukuri më negative të shoqërisë moderne haraçin po e paguan qytetari i pambrojtur nga askush.

Edhe pse Kosova po kalon periudhën më të rëndë që nga shpallja e pavarësisë, shtresa intelektuale duket më e heshtur se kurrë,pyesim se edhe çfarë të këqijash do t'u ndodhin qytetarëve të Kosovës për ta flakur këtë pushtet dhe këtë klasë politike të inkriminuar, që po e zhbën shtetin.

Ata pyesin se përse nuk po ngritën intelektualët e vendit, patriotët e vërtetë, për të shporrur këto keqqeverisje dhe për ta larguar këtë klasë politike me protesta e votë, por njëkohësisht për të formuar alternativa politike thotë se populli duhet të ndërgjegjësohet se protestat e thirrura nga partitë opozitare shërbejnë për të ndryshuar gjendjen aktuale politike dhe sociale në vendin ku është kapur shteti nga kjo kastë e gastarbajterëve dhe oligarkëve.

"Duhet ta kuptojnë që nëse dikush të vendosë flamurin në dorë dhe të thotë tunde, domethënë që po e tund për atë dhe jo për vete, por për qytetarin dhe shtetin. Pas protestës, si gjithmonë, në vendin tonë do të përballemi me të njëjtin realitet të padrejtë që e krijojmë vetë ne si shoqëri.


Kosova u bë një Eldorado e krimit të organizuar

Kapja e shtetit të Kosovës u bë nga politikanët tërësisht të inkriminuar për të gjitha këto vite të pasluftës, të cilët e shndërruan Kosovën në një "oazë" të krimit të organizuar në të gjithë sektorët e shtetit dhe një lloj Eldoradoje të krimit të organizuar në çdo sektor.

"Kemi dështime në politikën e jashtme, pasi Kosova është lënë jashtë strategjisë së integrimeve evropiane. Në mesin e dështimeve, ata përmendin mungesën e liberalizimit të vizave.

Të gjitha këto politika ndikojnë në shkatërrimin e shtetit. Politikën e jashtme janë duke e udhëhequr njerëzit më injorantë të shtetit, të cilët madje nuk dinë edhe as të flasin mirë shqip, e lëre më që të menaxhojnë një politikë të nivelit evropian, sepse nga mosaftësia e këtyre politikëbërësve ne nuk jemi as për së afërmi në organizatat ndërkombëtare, sikur që janë UNESCO dhe Interpoli.

Kjo klasë e të inkriminuarve nuk ka se çka të kremtojë në  pavarësinë, pasi shteti ka pasur degradim total.

Këta politikanë e shndërruan shtetin në mafi së tipit të Al Kapones, ku për të gjitha këto dukuri më negative të shoqërisë moderne haraçin po e paguan qytetari i pambrojtur nga askush.

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, e cila normalisht do të duhej të mos heshtte, po luan rol negativ duke qenë kaq pasiv.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2020  - Oda Ekonomike e Kosovës dhe Shoqata e Zejtarëve dhe Afaristëve ESNAF nga Prizreni organizojn takim për mundësitë e bashkëpunimit në përkrahje të sektorit privat. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. (Salla e Kuvendit në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj bashkë me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe te obelisku i Hebrenjve, në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. (Oborri i Qeverisë së Kosovës, ora 11:00)

- Plaformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Sfidat në sundimin e ligjit në Kosovë: Performanca e sistemit gjyqësor dhe prokurorial dhe vlerësimi qytetarë ndaj këtyre institucioneve”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 11:00)

-  Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon manifestimin e kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. (Hapësirat e Fakultetit të Edukimit -Filologjisë, Gjakovë, ora 11:00)

-  Misioni i OSBE-së dhe Bashkësia Hebraike e Kosovës do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit. (Dokukino në Kompleksin Europa në Prizren, ora 12:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e Ditës Përkujtimore të Holokaustit. (DokuKino, Kompleksi Europa në Prizren, ora 12:30)

- Rinia Demokratike e Kosovës shënon 20 vjetorin e themelimit. (Menza "Ramiz Sadiku", Prishtinë, ora 18:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Qendrën Kinematografike të Kosovës dhe AS Film, për nder të Ditës Përkujtimore të Holokaustit, do të organizojnë shfaqjen e filmit dokumentar “Përqafimi i fatit”, me regji të Jakov Sedlar. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 19:00)