18 Shtator 2019

Hashim Thaçi nuk tha asgjë

Shkruar nga Faik Krasniqi

Mos u ngazëlleni me fjalimin e Hashim Thaçit. Ai nuk tha asgjë. Ato fjalë është dashur t'i thotë çdo ditë dhe në çdo takim me çdo shtet dhe përfaqësues ndërkombëtar. Hashim Thaçi ngelet prapë i njëjti dhe me avazin e vjetër.

Ka dallim mes qëndrimit të Thaçit dhe Haradinaj. Ideja për ndarjen e Kosovës ishte e Hashim Thaçit, dhe jo e Ramush Haradinaj.

Kryeministri Haradinaj me taksën 100% e bëri atë që është dashur të bëhet shumë vite më parë. Mos shfuqizimi i kësaj takse ndaj Serbisë dhe Bosnjes, është mbrojtje e sovranitetit, ekonomisë dhe dinjitetit shtetëror.

Ne Bruksel ai mbrojti shtetin e Kosovës, për dallim nga Hashim Thaçi që na ka futur në një qorrsokak. Fillimisht duke i filluar bisedimet me Serbinë pa asnjë kusht të vetëm, dhe tash së fundi edhe me idenë e tij djallëzore për ndarjen e Veriut të Kosovës.

Fillimi i bisedimeve me Serbinë pa asnjë kusht, Serbisë ia hapi rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

U ulën në tavolinë për të biseduar ujku me delen. A mund t'i besohet ujkut? Ne me vetëdëshirë e amnistuam Serbinë për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë, dhe kjo falë Presidentit Hashim Thaçi.

Mos të flasim për qindra miliona euro ndihma që ka përfituar. Mbi 97 milion euro përfitoi vetëm gjatë ditës së djeshme. Çfarë përfitoi Kosova? Asgjë. Madje u dëmtua në çdo aspekt. Izolim dhe bllokim në të gjitha anët. Kjo si pasojë e këtyre bisedimeve të pakuptimta për ne.

Nëse dikush mendon që duhet t'i vazhdojmë bisedimet në këtë format pa një garantues të fortë e kanë shumë gabim.

Një garantues i fortë i këtyre bisedimeve do të ishte vetëm aleati ynë Amerika, ashtu siç kërkoi edhe kryeministri Haradinaj gjatë takimit me Mogherinin dhe përfaqësuesit e tjerë të BE-së, gjë që nuk i pëlqeu aspak këtyre të fundit.

 U pa edhe nervozizmi tejmase i kësaj avokate të devtoshme të Serbisë, Federica Mogherinit. BE-ja është e shqetësuar vetëm për dy gjëra. 1) BE shqetësim kryesor taksën ndaj prodhimeve të Serbisë e Bosnjës. 2)Të gjitha marrëveshjet e Dialogut të dakorduara tashmë duhet të zbatohen plotësisht pa ndonjë vonesë të mëtejshme, në veçanti marrëveshjen 2015 për Shoqatën / Komunitetin e komunave me shumicë serbe” thuhet tutje në këtë komunikatë të BE-së.

Kurse për mos liberalizim të vizave, agresionin e Serbisë ndaj Kosovës dhe mos zbatimin e marrëveshjeve nga ana e Serbisë nuk është fare e shqetësuar. Kjo është fytyra e vërtetë e BE-së. S'ka bisedime me Serbinë pa kushte që ajo duhet t'i zbatojë menjëherë në praktikë.

Kushtet duhet të vlejnë edhe për Bashkimin Evropian, dhe një nga ato kushte duhet të jenë heqja e menjëhershme e vizave për qytetarët e Kosovës, dhe BE-ja Kosovën ta njoh dhe ta trajtoj si shtet, dhe jo si një krahinë e Serbisë siç na ka trajtuar deri më tash!

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)