01 Tetor 2022

Hajde e rrezojmë Qeverinë Kurti 2, por kënd me vendos kryeminister

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Pos Listës “Srpska” që mision primar e ka me rrëzuar pertokë jo vetëm ketë Qeveri, por gjithë institucionet e Kosovës janë edhe disa të tjerë që shumë pak dallojnë nga kjo filial e Beogradit!

Ka të atillë që të vetmin qëllim e kanë të bie kjo Qeveri e te mos hetohen e zbulohen abuzimet e  tyre që kanë filluar e disa që janë paralajmëruar për hetim të cilët sa mbanin pushtet, buxhetin e shpërdornin sikur të ishte pronë e “Ali Babes me ….!

Janë edhe disa “analfabet funksional” që në të kaluaren u akomoduan në pozita që pos pages se mirë ushtronin edhe kompetenca që ia kishin lakmi edhe personat me doktoraturë të rregullt e në realitet edhe pozita e konduktorit në kushte normale do ishte shumë për ta!

Ka edhe mjaftë prej tyre që i njoh unë personalisht, por edhe opinioni i gjerë me siguri i njeh që ishin kamarier të “Buda Barit ”….., pastrues të disa kompanive, puntorë baushtellash ,,student“ të perjetshëm” …. e ndërkohë arriten në pozitat me te larta qeveritare, si ministra, deputetë, drejtorë te kompanive publike, profesorë universiteti, ambasador, konsujë … vetëm falë servilizmit dhe aftësive për të abuzuar që kishin, kurse tani nuk po mund të pajtohen kurresesi kur as telefonin nuk ia hap askushi!

Ka edhe mjaft të atillë që për shkak të hipotekave në të kaluarën jo vetëm të baballarëve të tyre, por edhe disa vet kanë një të kaluar të dyshimtë dëshirojnë ta bejnë sa me “llugë” për të mos u hetuar e zbuluar e kaluara e tyre e pistë, e besa antikombëtare!

Ka edhe mjaft media, portale, (ba) analista, gazetaruce, nga shoqëria civile… që në të kaluaren merrnin fonde marramendese nga kompanite publike e dikasteret qeveritare përmes shantazheve e në emër të PR, për të promovuar (mos) punën e tyre, e qe ishin ne gjendje spiunin ta  shpallnin patriot, e te ndershmin  “trathtar”, hajnin te sinqert,e te dinjitetshmin abuzues, dhe tani u eshte ndal “ taxhia”  dhe nuk po e ndalin hovin  per ndonje  koc e benefit  ! Besa edhe kjo kategori eshte me shumice !

Jane edhe disa qe nuk jane pake,e qe ishin “ militante” te partise ne pushtet , por Albini  i  tradhtoi” dhe i la jashte ekipit, e qe tash jane me te zeshmit kunder kesaj Qeverie.

  Ka edhe mjaft te tjere qe nuk i pelqen kjo Qeveri …por edhe tjere me  bindje e orientim politik tjeter,qe eshte krejte normale, te kritikojne si opozitare, sepse edhe Qeveria Kurti 2 nuk ka shenuar rezultate te prekshme, pastaj po reflekton arrogance , i mungon transparenca,ka ra ndesh me shume premtime te dhena,,por duhet kuptuar se situaten ne te cilen mori  qeverisjen Kurti 2,ishte shume e disfavorshme per mireqeverisje per shkak te pandemise dhe luftes ne Ukraine, por nuk eshte çdo gje zi dhe ka shenja,qe priten rezultate ne te ardhmeen , e qe mvaret edhe  nga zhvillimet  globale.

A eshte mashtrues Albini ? -Po,  eshte mashtrues,por  shtrohet  pyetja  se cili nuk ishte mashtrues te ne? Politikani  edhe mashtron, rren, premton, ne favor te kombit e vendit, gje qe edhe Albini po e ben, por mendoj  te shumten  po i ben per te pengu te keqijat e deformimet  e mehershme qe i gjeti, por Albini kam bindjen nuk vjedh,i punon truri,  ka karizem te theksuar ,eshte patriot dhe sakrifikon  per vendin, por ka  edhe te meta si cdo njeri,e ne vecanti ka deshire te mbaj cdo gje nen kontroll, e qe e ka shume veshtire,pastaj  eshte hakmarres  e mismirnjohes,  e qe mund edhe ti kushtoj  ne te ardhmen,por edhe ketu verehen levizje pozitive.

Mendoj se W-se, perkatesisht Qeverise Kurti 2,i duhen reforma urgjente edhe ne qeverisje edhe ne parti.

Në radhë të parë, pika me e dobet janë zyret për marrëdhenje me publikun që janë për gjynah, por edhe një ndryshim të disa ministrave të perfolur e jo funksional është imperativ i kohes, si dhe patjeter ne zgjedhjet e ardhshme kurdo qe mbahen,domosdo nje  liste me  kredibile te deputeteve, e jo femiaq, te papervoje, e gjinihalla qe i ka shumicen ne ligjeslaturen aktuale  ..!

  Kurtin edhe munden me rrezu, por parashtrohet pyetja kush me u ba kryeminister,nga keta qe i kemi ne politikberje e qe jane:“ kuku per neve”!

Do ishte jo e kendshme per demokracine, e humbje kohe ,qe te rrezohet kjo Qeveri, te shkohet ne zgjedhje te reja, e pushtetin ta marrin perseri te njejtit!

E them ketë sepse Kosova nuk ka opozitë, por njerëz të ricikluar e në politikë të deshtuar!

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30