21 Shtator 2019

Fëmija dhe nxënësit e Kosovës janë shëndrruar në top pingponi

Shkruar nga Bajram Beqiri

Jemi në javën e dytë të grevës së përgjithshme të mësimdhënësve të Kosovës të thirrura nga SBASHK-u. Në bazë të zhvillimeve që po ndodhin, fundi i kësaj greve nuk ka një datë të caktuar.

SBASHK-u që ka organizuar grevën kërkon të drejtën e tyre për nivelizimin e pagave me sektorët tjerë në Republikën e Kosovës në mënyrë që të mbrohet dinjiteti i mësimdhënësve dhe të njejtit të mos ndjehen të diskriminuar në raport me të punsuarit tjerë në sektorin public të Republikës së Kosovës.

Shkak është publikimi I ligjit të ri I cili pritet të aprovohet në Kuvend në fund të muajit janar dhe qështë e vërteta te ky ligj shifet se ka një diskrepancë të theksuar.

Kjo ka shtyrë që edhe mësimdhanësit të cilët nuk janë pjesë e SBASHK-ut ta përkrahin dhe të jenë pjesë e grevës.

Qeveria e Kosovës  megjithëse ka tentuar të bëj një përmirësim të këtij ligji nuk ka treguar vullnetin dhe gadishmërinë e plotë që këtë qështje ta trajtojnë më me prioritet dhe sa më shpejt të krijohen kushtet për rifillimin e vitit të ri shkollor.

Oferat dhe kërkesat nga njëra pale te tjetra i gjason një loje të pingpongut e cila si top po përdor fëmijët dhe nxënësit e Kosovës .

Këshilli i Prindërve i cili në gjithë këtë katrahurë nuk ka ndonjë fuqi ekzekutive, me gjithë përpjekjet, nuk ka arrit të ketë një qëndrim më konkret .

Nga e gjithë kjo situatë e krijuar si ish Kryetar i Këshillit të Prindërve të Kosovës u bëj apel të gjitha Institucioneve; Qeverisë së Kosovës,MASHT-it,SBASHK-ut dhe të gjithë akterve tjerë relevant që sa më pare ti flakun dallimet e tyre, most ta politizojnë grevën dhe mos të tenton as një subjekt politik të ngritet në kurriz të fëmijve të Kosovës sepse historia do ju mallkoi.

Debatet televizive të cilat janë duke u mbajtë në lidhje me grevën janë shëndrruar në “SHOW” televiziv sikur të ket ndonjë garë për matjen e nofullave se kush po flet më shumë dhe kush kujt ja “Mundi” në debat.

Edhe njëherë bëj apel “ Mos e shkatrroni Sistemin Arsimor “ , Secili kryni punën e Juaj dhe krijoni kushte për normalizimin e mësimit.

E hana do të duhej të ket normalizim të gjendjes.

/Autori është ish Kryetar I Këshillit të Prindërve të Kosovës/

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shtator 2019 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti merr pjesë në manifestimin tradicional Kulturor e Shkencor "Ditet e Dom Mikelit", Stubëll të Epërme të Vitisë. (Subëll e Epërme, ora 9:00)

- Fillon Dita e Pastrimit të Botës në Kosovë ku do të marrin pjesë ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, Forca e Sigurisë së Kosovës, Kompania “Pastrimi”, përfaqësues nga Komuna e Prishtinës, figura të rëndësishme diplomatike, studentë e vullnetarë të shumtë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”’ në Prishtinë, ora 10:00)

- Me rastin e përvjetorit të Ahmet Krasniqit, kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani bën homazhe te varri i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova dhe te varri i ish Ministrit të Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Ahmet Krasniqi. (Velani, ora 10:00)

- Vazhdon kampionati ekipor në pingpong. (Shkolla Tefik Qanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Krimet e Rënda në Kosovë, ligji VS praktika: Analizë e politikës së ndjekjes dhe dënimeve në rastet e trajtuara në Departamentet e Krimeve të Rënda të Gjykatave Themelore në Republikën e Kosovës, analizë e veçantë e trajtimit të rasteve të veprave penale të terrorizmit”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- OJQ “Sundimi i Demokracisë në Kosovë" organizon aksion pastrimi përreth liqenit “Batllava” në Orllan. (Orllan, ora 11:00)

- Aksionet e pastrimit mbahet në komunën e Podujevës. (Podujevë, ora 11:00)

- Mbahet një aksion me moton “Dita e pastrimit të Botës 2019” në Mitrovicë. (Para objektit të komunës së Mitrovicës, ora 11:00)

- OJQ “Sundimi i Demokracisë në Kosovë" organizon aksion pastrimi përreth liqenit “Batllava” në Orllan. (Orllan, ora 11:15)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani shpalosë programin e LDK-së për zhvillimin ekonomik, në Konventën për zhvillim dhe punësim. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti zhvillon një vizitë në Gjilan. (Gjilan, ora 12:00)

- Aksionet e pastrimit mbahet në Komunën e Prizrenit. (Prizren, ora 14:00)

- Promovohet libri monografik “Nexhmije Pagarusha” i cili është një rrëfim origjinal dhe personal i një udhëtimi të mrekullueshëm nëpër jetën dhe krijimtarinë e këngëtares tonë të famshme, bilbilit të këngës shqipe në Kosovë, znj. Nexhmije Pagarusha. (Hotel Swiss Diamond, ora 19:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim në Petrovë të Shtimës. (Fshati Petrovë, ora 19:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim në Hajvali të Prishtinës. (Restaurant "Ora", Hajvali, ora 21:00)