01 Tetor 2022

Edhe të pasivizuarit shqiptarë, do të duhej të ken të drejtë të rexhistrohen!?

Shkruar nga Refik Hasani

Regjistrimi i popullsisë në Serbi është regjistrim i rregullt i popullsisë të ekonomisë familjare dhe banesave që ishte planifikuar të zhvillohet në vitin 2021.

Do të mbahet nga data 1 deri më  datēn 31 Tetor 2022.

Në këtë rexhistrim kan pranuar të marrin pjesë edhe  shqiptarët nga Medvegja, Bujanoci e Preshevë. Ky  është projekti kapital ku duhen përgatitje të nevojshme për regjistrimin konform standardeve të BE-së.

Edhe të pasivizuarit që pushteti i Serbisë  është duke realizuar pastrim etnik e diskriminim, kështu që  të gjithë të pasivizuarve t’ju lejohet të  kenë të drejtën të rexhistrohen pasi jan të lindur në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë në këtë rast në Serbi, dhe jan të evidentuar në librin Amzë të lindurve përkatësisht posedojm Shtetësin, që dëshmohet  përmesë Çertifikatës së lindjes.   

Do të duhej OSBE-ja dhe mekanizma tjerë të monitorojn tërësisht këtë proces që ka rëndësi shumë të madhe, sepse do të evidentohen, projeksionet e popullsisë, planifikimet demografike.

Ju kujtoj që në vitin 2011, shqiptarët e kësaj  Krahina shqiptare kan bojkotuar regjistrimin e popullsisë, e instanca ndërkombëtare, kan adresuar se rexhistrimi nuk duhet të bojktohet, e tani meqë po marrin pjesë të rexhistrohen të gjithë pa dallim dhe të publikohen në kohë dhe të pasqyrohet, real e në mënyrë objektive.  

Nëse Serbia nuk i rexhistron popullatën e pasivizuar, parashtrohet pyetja e pashmangshme të  kujt do të mbetët kjo kategori e popullatës. Pasi në Republika e Kosovës nuk jan rexhistruar, edhe tani mbesin jo të rexhistruar, të cilit shtet do të mbesin!?.     

Rexhistrimi, do të duhej realizuar  duke krijuar kushte, përmes formularëve edhe në gjuhën shqipe, por edhe stafi të trajnohen në kohë në përpjestim me popullatën e kësaj krahine.  

Rexhistrimi,i saktë e gjithëpërfshirës ku do të duhej dhe pranohej edhe zyrtarisht nga të gjitha mekanizmat ndërkombëtarë cila është gjendja e tyre.

Në çdo formularë të parashifet edhe rubrika nëse është i pasivizuar dhe vetëm kështu do të dihet numri i saktë i të pasivizuarve.   

Dhe nëse nuk regjistrohen edhe kësaj here të pasivizuarit , mbesin jashtë sistemit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30