27 Shtator 2020

Diaspora kundër regjistrimit në Shqipëri!

Shkruar nga Besnik Rama

Një mjegullnaje e krijuar prej kohesh. Situata sa delikate aq edhe e pashpirt. Delikate, pasi po krijon turbullira dhe ferkime ne shoqerine shqiptare. E pashpirt, per arsye se shpirt i kombit po humbet pike ne kete regjistrim, i cili po kryhet mbi baza etnike dhe fetare. Theksoj, regjistrimi po kryhet mbi baza etnike dhe fetare. Po cfare do te thote kjo? Asgje, pervec asaj qe Greqia, Serbia apo edhe Maqedonia dhe Rumania do te perfitojne. Po cili është rreziku me i madh per shqiptaret?

Sigurisht, mbeten si gjithmone Greqia dhe Serbia. Greqia me planet e saj te pashterrshme ne jug, ndersa Serbia me veriun, e vecmas me Shkodren, e cila per hir te se vertetes ne situata te tilla perhere eshte e pergjumur.

Te vjen keq per nje situate te tille, nderkohe qe trupi i kombit edhe mund te shitet, por edhe mund te qendroje. Nese ne nuk anullojme regjistrimin, ai do te shitet dhe do behet therrime buke te begatshme per fqinjet tane, te cilet tentativat e tyre te kahershme per asimilim te trojeve shqiptare ka qene prezent historikisht.

Se pari, regjistrimi i popullisese ne kete menyre do te sjellin edhe probleme fetare. Probleme te tilla do te vihen re me kalimin e viteve. Komuniteti  musliman, por edhe ai i kirshtere do jene me te ekspozuar, nderkohe qe ai ortodoks do te njohin rritje.

Serbia dhe Greqia jane dy vende ortodokse, dhe si ne veri dhe si ne jug rreziku i shtimit te tyre eshte evident. Ka shqiptare qe jane per buke goje dhe shume te varfer, disa qindra euro per nje ndryshim kombesie perpara varferise se tij e tundojne. E ai i shkrete apo e shkrete nuk kane menyre tjeter, vecse o grek o serb.

Se dyti, regjistrimi do kete edhe rritje te minoriteti. Me kalimin e viteve shtetet e tyre (Greqia dhe Serbia) do te kerkojne me shume te drejte, me shume llogari per Tiranen zyrtare. Keshtu, rritet presioni qe fqinjet tane do te na bejne ne vendimet tona. Vendime per ke? Per kombin shqiptar. Dhe cfare? Fqinjet do nderhyje ne keto vendime, edhe pse nuk kane te bejne me to. Absurde!

Se treti, rreziku me i madh eshte per brezat qe do te vijne. Pervec  trysnise nga fqinjet, kufiri mund te sherbeje edhe si vater e nxehte. Nderkohe qe Shqiperia eshte i vetmi vend ne Bote qe ne cdo cep te kufirit te saj ka vetem e vetem shqiptare.

Percarja qe na kane bere historikisht, vendimet ne dem tonin kane sjell nje Shqiperi, ate cfare eshte sot. Po keto vendime ku na dergojne? Na dergojne ne shtratin e Athines dhe Beogradit. Prandaj, jo regjistrimit mbi baza etniek dhe fetare. Shqiperia eshte vend etnik, e jo multietnik. Kete te fundit deshirojne fqinjet tane, por ne duhet t\'i ndalojme sa nuk eshte vone.

Se katerti, ky shqetesim pervec ne Shqiperi vihet re qarte edhe ne diaspore. Ne po punojme cdo dite me emigrantet tane, po bisedojme me to per problemet e vendi tone. Ato shpreheh kundra kategorikisht ketij regjistrimi, aq sa jane edhe te afte te kontribuojne ne parandalimin e tij.

Shume jane treguar te gatshem qe te mberrijne edhe ne Tirane per t\'u vene ne frontin e atyre qe jane kunder ketij regjistrimi, por ka edhe prej atyre qe kane te gatshem te derdhin edhe shume ne para per te kontribuar ne baze materiale, ku gjithe shqiptare te valevitin famuljt kuq e zi dhe te protestojne m\'u ne mes te Tiranes kundra ketij regjistrimi ne kete menyre.

Diaspora shqiptare eshte pro regjistrimit, por jo mbi baza etnike dhe fetare. Ne e duam Shqiperine, duam fqinjesi te mire me te gjithe, por ne vendimet e brendshme tonat nuk ka pune askush. Jemi ne qe vendosim per fatin tone, per Shqiperine tone te dashur.

(Autori është botues dhe Kryeredaktor i NacionalAlbania)

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)