19 Prill 2019

Decentralizimi më i kujdesshëm për sistemin parlamentar

Shkruar nga Ali Hertica

 Zhvillime të ndryshme kanë çuar në humbje të konsiderueshme të kuptimit në tremujorin e fundit të një shekulli për qeverinë dhe parlamentin.

Më parë ky seksion adresoi zgjerimin e fuqisë së Bashkimit Evropian në kurriz të lirisë së veprimit në Shtetet Anëtare, por edhe të operacioneve të mëdha të decentralizimit.

Përveç kësaj, ka pasur formimin e organeve të pavarura administrative dhe autoriteteve të pavarura mbikëqyrëse, përveç privatizimit të shumë shërbimeve publike.

Të gjitha këto zgjasin në kurriz të kontrollit të drejtpërdrejtë të qeverisë dhe parlamentit. Kjo nuk do të thotë gjithmonë një humbje demokratike ose një dobësim të sundimit të ligjit, por në shumë raste kjo ndodh falë një përgjegjësie të kontrolluar plotësisht për qytetarin 1) .

Më shumë se gjysmën e një viti më parë, unë nuk ngurrova ta quaja atë problemin tonë më të madh demokratik.

Qytetarët thjeshtë e kanë humbur kontrollin e tyre në çështjet e rëndësishme të jetës. Më së shumti ata mund të - jo gjithmonë! - ende apelojnë në gjykata, por zakonisht është një rrugë e komplikuar dhe në çdo rast një kusht.

Kuvendi i përhershëm për Sistemin Parlamentar është i vetëdijshëm për këtë çështje. Në 'politik ' ajo tregon se edhe më shumë dhe në një front më të gjerë sesa në 'Fillimin e hulumtimit' të saj fillestar.

Në 'politik', historia është ende pak prapa dhe ende jo shumë e profilizuar ashpër. Më së shumti vëmendje i kushtohet operacioneve kryesore të decentralizimit të tremujorit të fundit të një shekulli (në fushën sociale dhe në politikën mjedisore) dhe Komiteti Shtetëror po bëhet gjithashtu më konkret.

Ajo me të drejtë beson se decentralizimi duhet të bëhet në një standard shumë më të fortë: me një sy për atë që ju mund të kërkoni nga komunat, me një rimbursim real të kostove dhe me hapësirë të mjaftueshme për veprim të pavarur lokal, nën kontrollin e trupit të tyre përfaqësues.

Ai siguron kriteret për një 'ligj të decentralizimit', për të cilin shpreson të japë një kryq në raportin përfundimtar.

Në këtë mënyrë, ai gjithashtu synon të formësojë qartë atë që, pas Këshillit të Shtetit, e quan "përgjegjësinë e sistemit" të shtetit kombëtar 2) .

Tani termi "përgjegjësi e sistemit", i cili është i rrënjosur në administratën publike, është një koncept që, përmes paqartësisë së tij, ngjall keqkuptimet

Shtetit është përpjekur ta formulojë atë në mënyrë të tillë që të bëhet e qartë se shteti dhe, rrjedhimisht, ligjvënësi kombëtar, janë përgjegjës për formën që decentralizimi merr për peshën e rregullt midis pushtetit të shtetit dhe asaj të komunës , por gjithashtu për qëndrueshmërinë me të cilën ndahen detyrat ndërmjet autoriteteve.

Përgjegjësia e sistemit prandaj presupozon sigurimin e lirisë së veprimit dhe disponueshmërinë e instrumenteve të nevojshme dhe (burimeve) të parave, por edhe kohën për të formuar atë.

Kjo është shumë ndryshe nga ajo që "përgjegjësinë e sistemit" zakonisht do të thotë: se mund të ndërhyjë në çdo kohë dhe kudo sa më shpejt që i përshtatet dhe se ministrat mund të mbahen përgjegjës për çdo sjellje të pahijshme.

Kështu që pak ose asgjë nuk mund të vijë nga decentralizimi i rregullt. Megjithatë, ka tri arsye për njëfarë mëshire me marrëdhëniet midis qeverive kanë një dinamikë natyrore 3) , e cila periodikisht çon në tensione politike dhe për këtë arsye mund të çojë gjithashtu në marrëdhënie të reja sa më shpejt që të jetë e nevojshme. Kjo është ajo që shteti unitar qëndron në formën parlamentare  të qeverisjes.

Një arsye tjetër qëndron në Kushtetutën tonë, e cila përmban një kapitull krejtësisht të pakuptimtë mbi decentralizimin që nuk mund të lidhet me: ku komunat janë të prishur së bashku; konceptet qendrore siç janë autonomia dhe bashkë-qeverisja mbeten të paqarta; zyra të ndryshme janë hedhur në një grumbull.

Komisioni shtetëror do t'i siguronte atdheut një shërbim nëse do të formulonte një kapitull të ri ose do ta nxiste me forcë që ta riformulonte atë, gjithashtu t'i jepte parlamentit një njohuri të hershme për rolin e komunave dhe dhe asociacioneve.

Arsyeja e tretë është se shumica e decentralizimit të qeverisë janë kryesisht operacione shtrënguese dhe nuk janë fryt i respektit për demokracinë komunale.

Si rezultat, standardet e veprimit përcaktohen në detaje, por rreziqet dhe zbatimi kompleks në komuna hedhen mbi gardhin.

Ministria e pushtetit lokal eshte  përgjegjëse për sistemin e decentralizimit. Nuk e di nëse një ligj i veçantë për decentralizim është i nevojshëm për të luftuar gjithë këtë.

Një udhëzues i zhytur në mendime dhe i njohur tashmë do të ishte me vlerë shumë,për qytatarin e republikës së Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 prill 2019 - Klinika e Kirurgjisë së Fëmijëve në Qendren Klinike Universitare i fillon punimet Simpoziumi mbarëshqiptarë i kirurgëve të fëmijëve. (Hotel Internacional Prishtina, ora 8:40)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në festivalin olimpik për fëmijët parafillor. ))(Stadiumi “Fadil Vokrri”, Prishtinë, ora 9:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave dhe partneri implementues, Kryqi i Kuq i Kosovës, do të organizojnë një ushtrim fushor në fshatin Maxhunaj në komunën e Vushtrrisë. (Fshati Maxhunaj, ora 10:00)

- Shtëpia Botuese “Faik Konica” organizon promovimin e librit të Dr. Islam Lauka, “Kosova e kërcënuar nga gjarpri i shtëpisë”. (Bibliotekën Kombëtare, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, bashkë me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do të bëjnë shpërndarjen e kontratave për 21 përfituesit e granteve nga Fondi Rinor që për qëllim kanë rritjen e punësimit për të rinjtë e vendit tonë përmes zhvillimit të ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të projekteve për ndërmarrësit e rinj. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e Ditës së Veteranëve të Koshares dhe rënies së Heroit të Kosovës, Sali Çekaj, në kuadër të Manifestimit Tradicional "Ditët e Shqipes 2019", që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës se Kosovës, Enver Hoxhaj mban konferencë të përbashkët për media me Ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti së bashku me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, do të përcjellin garën komunale në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik. (Objekti i Gjimnazit Natyror "Xhavit Ahmeti" në Gjilan, ora 13:30)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë me rastin e lançimit të faqes së re të internetit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Sheshi 21, ora 15:00)

- Federata e Atletike të Kosovës do të mbaj konferencë për media në të cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të gjysmë maratonës së këtij viti. (Salla e shtëpisë së sporteve në Prishtinë, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të themelimit të Batalionit “Atlantiku”, që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë, ora 16:00)

- Në kuadër të tubimeve Kundër PANhajnisë dhe për zgjedhje të reja Lëvizja Vetëvendosje  mban tubim në Drenas. (Shtëpia e Kulturës në Drenas, ora 16:30)

- Galeria e Qytetit të Gjilanit hap ekspozitën e veçantë të fotografive “Arti i Rrudhave”, të autorit Muhamed Sadriu, e cila do të shpalos fotorgafitë e 21 personave të cilët i kanë mbi 100 vjet, e që e simbolizon shekullin XXI. (Galeria e Qytetit të Gjilanit, ora 17:30)

- Në kuadër të tubimeve Kundër PANhajnisë dhe për zgjedhje të reja Lëvizja Vetëvendosje  mban tubim në Prizren. (Shtëpia e Kulturës "Xhemajli Berisha" në Prizren, ora 19:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës hap ekspoziten "Grouping - Moving - Spreading" Metaxym e cila është kuruar dhe organizuar nga The Activists dhe World Anonimous Society. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

- Lumbardhi do të prezantojë paraqitjen e parë të këngëtares dhe kompozitores amerikane Chrysta Bell në Kosovë në kuadër të turneut Feels Like Love 2019 dhe epizodit të dytë të Lumbardhi n’Behar. (Lumbardhi në Prizre, ora 21:00)