18 Tetor 2018

A nuk mjaftoj kompromisi i dhimbshëm i pakos së Ahtisarit?

Shkruar nga Islam Krasniqi

Është për tu quditur mentaliteti i këtyre liderëve të cilët po thonë së në dialog më Serbin duhet të mbyllet dhe priten kompromise të dhimbshme. A nuk ju mjaftoj Pako e Ahtisarit ksaj elite politike, e  cila në brendesin e  sajë pos fjales pavarsi asgje  nuk pati në favor të popullit  shqipëtar, nga shumica  na  shenderroj në pakic,  na  benë shtet  multi etnik, duke i favorizuar pupullin pakic serb, pako e cila serbet  i benë superior dhe popullin shumicë shqiptarë i diskriminon në çdo aspekt.


Deri kur do ti prin karnavalit këta  individ të pa dishemë, të cilët në gojen e tyre e  kanë fjalen kompromis dhe  asnjë here nuk e  dine  së normalizimi I raportëve shtetërore dhe i fqinjësisë së mire krijohet me reciprocitet e jo me  kompromise të dhimbshme.   Ne pranuam pakon e  presedentit Ahtisari, pa e  lexuar , pa e  ditur përmbajtjen e sajë, pako e  cila i mashtroj të pa dishëmit më fjalen pavarsi, ku popullit shqipëtar I’a  vrajti ëndrren e  bashkimit kombëtar, nga 97% e populluar  më shqipëtar e  shendrroj në shtet multi etnik, ju dha serbëve të drejten e  vetos, që Kosoves  të ja  paralizoj të gjitha rrugët  drejt shtetndërtimit, drejt antarsimit në institucionet  EuroAtlantike,  compromise të cilat  tash e disa  vite e  kanë bllokuar formimin e  Ushtris.

Çka mund të ketë më të dhimbshme si kjo pako, qfar kompromisi tjetër do të lind tash, ndoshta edhe  shpallja e autonomis për  serbet në komunat që jëtoin, pavarsisht asaj së ne i kemi krah edhe  Londren, Berlinin,Washingtonin  po qesum hapa të gabuar, duke e fuqizuar  vetën në dem të shtetit.  Apo mendojn këta  lider së kompromiset e reja  mund ta demtojn funksionalizimin e shtetit, gjithashtu ndarja e brendshme  perms  një entitetit ashtu siq kërkoin me  asociacion është shumë e rrezikshme, sepse lideret tanë kanë prerë pa e matur, me atë matsin e  paushalit apo sit hot populli me “Tahmin”, duke harruar së Kosova nuk ka më hapsir pë kompromise. Çdo ditë po provokohen qytetaret nga lideret  me fjal të ndryshme si Ndarje, shkembim territoresh, autonomi për  serbet në veri, korrigjim i kufive, karta shumë të rrezikshme, cila do nga keto që qitet  në tryez mund ta rihap çështjen e statusit. Mos ta harrojm amanetin e atyre që ranë për  më të shtrejtën Liri,  e jo ta bejm gabimin siq e  benë me Maqedonin dhe  Malin e  Zi, duke falur territore.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 tetor 2018 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Organizohet aksion pastrimi në Fushë Kosovë, përkatësisht në lagjen “028” me shumicë rome. (Lagja “028” në Fushë Kosovë, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezën "Parandalimi dhe luftimi i krimeve në zgjedhje: Procedurat Standarde të Veprimit përgjigja e duhur për krimet para, gjatë dhe pas ditës së votimit". (Hotelin Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Punës, Skender Reqica, Ministri i MASHT-it, Shyqiri Bytyçi, Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili dhe Organizata Forumi Kosovar i Aftësisë së Kufizuar raportojn para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me zbatimin e Strategjisë Nacionale për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuar në Republikën e Kosovës 2013 - 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri së bashku me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, marrin pjesë  në tryezën e diskutimit në kuadër të kampanjës ‘’Drejtësia dhe Biznesi‘’. (Ndërtesa e OEK-ut, ora 10:00)

- Kryetari i Suharekës pret në takim përfaqësuesit e Ministrisë se Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe përfaqësues rezident te Agjencisë Japoneze për Bashkëpunim Ndërkombëtar. (Zyra e krytarit te Suharekës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ju fton të përcillni konferencën për media lidhur me funksionimin e punës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja: Dialogu Kosove-Serbi dhe mesimet që lidershipi i Kosovës duhet të përseris”. (Hotelin Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Gashi raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me sfidat dhe prioritetet e Ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Shoqatën e Gazetarëve dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të Luginës së Preshevës. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Komuna e Suharekës dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojnë ceremoninë e inaugurimit të Projektit Përcjellës - Promovimi i Iniciativës SATOYAMA për Ruajtjen e Biodiversitetit dhe Zhvillimin Rural nëpërmjet Menaxhimit të Qëndrueshëm të Burimeve Natyrore. (Sheshi kryesor në fshatin Mushtisht, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Kongresin e parë Ndërkombëtar të Odës së Fizioterapeutëve të Kosovës. (Hoteli Emerald, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Brendshme. (Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së ekspozitës "Aga Khan Award for Architecture". (Hapësirat e Muzeut të Kosovës, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së edicionit të parë të Festivalit Ballkanik të pjekjes dhe promovimit të rakisë, 'Rakia Fest'. (Hapësirat e Etnokompleksit të fshatit Kukaj, Komuna e Prishtinës, ora 15:00)

- Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, do të pres në takim Ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu. (Ndërtesa e Ministrisë se Punëve të Jashtme, ora 17:15 - konferencë e përbashkët për media, ora 17:55)

 - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu. (Kabineti i Presidentit, ora 18:30)