14 Dhjetor 2018

A nuk mjaftoj kompromisi i dhimbshëm i pakos së Ahtisarit?

Shkruar nga Islam Krasniqi

Është për tu quditur mentaliteti i këtyre liderëve të cilët po thonë së në dialog më Serbin duhet të mbyllet dhe priten kompromise të dhimbshme. A nuk ju mjaftoj Pako e Ahtisarit ksaj elite politike, e  cila në brendesin e  sajë pos fjales pavarsi asgje  nuk pati në favor të popullit  shqipëtar, nga shumica  na  shenderroj në pakic,  na  benë shtet  multi etnik, duke i favorizuar pupullin pakic serb, pako e cila serbet  i benë superior dhe popullin shumicë shqiptarë i diskriminon në çdo aspekt.


Deri kur do ti prin karnavalit këta  individ të pa dishemë, të cilët në gojen e tyre e  kanë fjalen kompromis dhe  asnjë here nuk e  dine  së normalizimi I raportëve shtetërore dhe i fqinjësisë së mire krijohet me reciprocitet e jo me  kompromise të dhimbshme.   Ne pranuam pakon e  presedentit Ahtisari, pa e  lexuar , pa e  ditur përmbajtjen e sajë, pako e  cila i mashtroj të pa dishëmit më fjalen pavarsi, ku popullit shqipëtar I’a  vrajti ëndrren e  bashkimit kombëtar, nga 97% e populluar  më shqipëtar e  shendrroj në shtet multi etnik, ju dha serbëve të drejten e  vetos, që Kosoves  të ja  paralizoj të gjitha rrugët  drejt shtetndërtimit, drejt antarsimit në institucionet  EuroAtlantike,  compromise të cilat  tash e disa  vite e  kanë bllokuar formimin e  Ushtris.

Çka mund të ketë më të dhimbshme si kjo pako, qfar kompromisi tjetër do të lind tash, ndoshta edhe  shpallja e autonomis për  serbet në komunat që jëtoin, pavarsisht asaj së ne i kemi krah edhe  Londren, Berlinin,Washingtonin  po qesum hapa të gabuar, duke e fuqizuar  vetën në dem të shtetit.  Apo mendojn këta  lider së kompromiset e reja  mund ta demtojn funksionalizimin e shtetit, gjithashtu ndarja e brendshme  perms  një entitetit ashtu siq kërkoin me  asociacion është shumë e rrezikshme, sepse lideret tanë kanë prerë pa e matur, me atë matsin e  paushalit apo sit hot populli me “Tahmin”, duke harruar së Kosova nuk ka më hapsir pë kompromise. Çdo ditë po provokohen qytetaret nga lideret  me fjal të ndryshme si Ndarje, shkembim territoresh, autonomi për  serbet në veri, korrigjim i kufive, karta shumë të rrezikshme, cila do nga keto që qitet  në tryez mund ta rihap çështjen e statusit. Mos ta harrojm amanetin e atyre që ranë për  më të shtrejtën Liri,  e jo ta bejm gabimin siq e  benë me Maqedonin dhe  Malin e  Zi, duke falur territore.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2018 - Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet turneu kundër Korrupsion “Kosova Open 2018”. (Kino “Armata”,  ora 10:00)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës organizojnë tryezën "Roli i medias dhe shoqërisë civile në luftimin e korrupsionit". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Instituti D4D organizon hapjen zyrtare të projektit “Rritja e qasjes së grave në punësim”. (Restorant Tartine Deli, Prishtinë, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet tryeza me temë "Lufta Kundër Korrupsionit në Ballkan. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të shtëpisë për familjen skamnore në fshatin Livoç. (Fshati Livoç, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës Kundër Korrupsion, Demokraci Plus organizon debatin publik në lidhje me gjetjet e monitorimit të prokurimit publik në Komunën e Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Let's Do It organizon aksion pastrimi në Plemetin të Obiliqt në kuadër të Fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën". (Plemetin, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova dhe vazhdon më pas për homazhe te varri i Ahmet Krasniqit. (Velani, ora 11:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Qendra Tregtare "Plus Center “ organizon hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2018” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU?. (Objekti i Qendrës Tregtare "Plus Center“ ne Ferizaj, ora 12:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë ngjarjen përmbyllëse të “Javës Kundër Korrupsionit 2018”, ku do të jenë prezent Ambasadorët e Shteteve Anëtare të QUINT, BE dhe Koalicioni i OJQ-ve. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Heroit Mujë Krasniqi dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë, ora 16:00)

- Fondi për të Drejten Humanitare organizon ligjëratën publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti Panda”. (Qendra e Dokumentimit në bibliotekën Hivzi Sulejmani, rruga “Sadik Bekteshi” nr 16, ora 16:30)

- Federata Kosovare e Atletikës organizon manifestimin sportiv të atletikës "Laureatët e vitit – Gala Athletics2018”. (Miracle Beni Dona, Zona Industriale, ora 18:30)

- Shfaqet drama jokonvencionale e Mark Ravenhill lidhur me dy vëllezër identikë të cilët ritakohen pasi që janë rritur ndarazi më Gjermaninë lindore dhe perëndimore. (Ambienti i fondacionit “Shtatëmbëdhjetë”, rruga e Muzeu Etnologjik, ora 20:00)