19 Shtator 2020

"Shutter Island" filmi më i shikuar në kinema

Hollywood, 22 shkurt - Filmi "Shutter Island" me regji të kineastit amerikan Martin Scorsese ka arritur që të rënditet në javën e dytë të paraqitjes së tij, në krye të klasifikimit të filmave më të shikuar në kineamatë amerikane.

Filmi i cili ka aktor protagonist aktorin Leonardo Di Caprio ka arritur që të arkëtojë për dy javë plot 40 milionë dollarë.

"Shutter Island" është bashkëpunimi i katërt i aktorit Di Caprio dhe regjizorit Scorsese. "The Departed", "The Aviator" dhe "Gangs of Neë York" janë tre filmat e mëparshëm në të cilët kanë bashkëpunuar dy yjet hollivudianë.

Ndërkohë që komedia romantike "Valentine's Day" është rënditur në vendin e dytë dhe ka arritur që të arkëtojë 17.6 milionë dollarë, ndërsa filmi më i shikuar në të gjitha kohërat në kinematë amerikane, "Avatar", është rënditur në vendin e tretë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shtator 2020

- Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës”, Komuna e Prishtines bashkë me Muzeun e mirëpresim edhe nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës, Anuela Ristani dhe drejtoreshën ekzekutive të Unioni i Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo hapin 'Muzeu Lëvizës'. (Sheshi 'Ibrahim Rugova', ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova në kuadër të Lëvizjes Globale “Let’s Do It World” sjell përsëri në Kosovë “Ditën e Pastrimit të Botës 2020” ku do të fillojë me aktiviteti te pastrimin e qytetit nga mbeturinat. (Në afërsi të stadiumit “Fadil Vokrri”, lokacioni te parkingu i autobusëve, ora 11:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Muzeun e Kosovës. (Muzeu i Kosovës, ora 11:30)

- Let’s Do It Kosova vazhdon me aktivitetin e dytë qëndror për shënimin e “Ditës së Pastrimit të Botës 2020”. (Parku i Qytetit të Prishtinë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari i LV-së, Albin Kurti dhe Sekretari për Marrëdhënie me Jashtë, Kreshnik Ahmeti. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Kopshtin me Bazë në Komunitet “Cicërimat”. (Kopshtin “Cicërimat”, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Parku Germia. (Parku Germia, ora 15:00)