26 Shtator 2022

Shpallen kandidaturat për çmimin Oskar

Los Anxhelos, 3 shkurt - Sot në Los Anxhelos u mbajt ceremonia e shpalljes së kandidaturave për Çmimet e Akademisë, apo siç njihen ndryshe, çmimet Oscar për kinematografinë.

 

Filmi fantastiko-shkencor Avatar dhe ai “The Hurt Locker” me temën e luftës në Irak që ka ngjallur mjaft kritika, morën secili nga 9 kandidatura, përfshi atë të filmit më të mirë dhe regjizorit më të mirë për James Cameron, regjisori i filmit Avatar dhe Kathryn Bigëlo, regjisore e filmit “The Hurt Locker”.

Regjisorja Bigëlo, e cila ka qenë bashkëshorte e regjisorit Camron, fitoi javën e kaluar çmimin e parë në ceremoninë e Guid Awards për regjisorët. Deri tani asnjë grua nuk ka fituar një çmim Oskar për regjizurë. Filma të tjerë kandidatë për kategorinë e filmit më të mirë janë “District 9”, një histori me qenie jashtëtokësore, filmi “Inglorious Bastards” me temën nga Lufta e Dytë Botërore dhe filmi vizator “UP”.

Kjo kategori e çmimeve u zgjerua këtë vit me 10 kandidatura, në vend të 5 që ka qenë tardicionalisht, me shpresën për të ngjallur më tepër interesin e publikut.

 

Për çmimin e aktorit më të mirë konkuron Jef Brixhes për interpretimin në rolin e këngëtarit të muzikës country në filmin “Crazy Heart” dhe Sandra Bullock për interpretimin në rolin e nënës në filmin Blind Side. Ceremonia e 82-të e Çmimeve të Akademisë do të ndiqet me televizion më 7 mars dhe ajo do të drejtohte nga aktorët Alec Baldwin dhe Steve Martin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)