01 Tetor 2020

Shfaqet filmi i Gjergj Xhuvani “Lindje, Perëndim, Lindje”

Prishtinë, 15 shkurt - Prej 19 shkurtit , në kinemanë ABC do të fillojë të shfaqet filmi i fundit  i regjisorit të mirënjohur shqiptar Gjergj Xhuvani “Lindje, Perëndim, Lindje”, film ky fitues i shpërblimit special të jurisë në Prifilmfest 2009 dhe TIFF 2009 (Tirana International Film Festival).

    * Premiera në Kino ABC – 19.02.2010 në orën 20:00
    * Shfaqja për media dhe konferenca për shtyp në kino ABC – 19.02.2010 në orën 13:00

Filmi është  bashkëprodhim shqiptar, italian, maqedon dhe kosovar, ku si koproducent është kompania kosovare filmike “puntoria kreative ISSTRA”.

Filmi është shfaqur me shumë sukses edhe në festivalin e filmit në Selanik dhe është ftuar të shfaqet edhe në Festivalin e Sofjes dhe San Franciskos.

Sinopsis i “Lindje, Perëndim, Lindje”

Fillimi I viteve të nëntëdhjeta në Shqipëri. Me “urdhër prej së larti”, formohet një grup çiklistësh I cili duhet të marrë pjesë në gara ndërkombëtare të çiklizmit në Francë, me kërkesë që mos të kthehen në mëmëdhe pa trofe.

Grupi I çiklistëve, në krye me trajnerin (Ndriçim Xhepa), një kampion shqiptar në çiklizëm, tash mjeshtër biçikletash, nisen me traget nga Durrësi në Itali, ku duhet të kalojnë një natë e pastaj të nisen për në Francë. Në ndërkohë, në Shqipëri fillojnë trazirat dhe shembja e sistemit komunist.

Ekipi kombëtar I çiklistëve mbetet në Itali pa përkujdesjen e askujt. Në kohën kur I gjithë populli në Shqipëri tentonin të iknin drejt perëndimit duke shpresuar në një jetë më të mirë, ekipi I çiklistëve vendosin të kthehen në mëmëdhe.

Informata të përmbledhura:

Filmi është bashkëprodhim: Shqiperi – Itali - Maqedoni - Kosovë

Producent: Arben Tasellari , Francesko Tagliabue

Koproducent: Shkumbin Istrefi – Puntoria Kreative ISSTRA

Skenari: Gjergj Xhuvani, Dhimitër Xhuvani

Regjia: Gjergj Xhuvani

Luajnë: Ndriçim Xhepa, Helidon Fino, Gentian Hazizi, Ervin Bejleri, Lulzim Zeqja, Oni Pustina, Shkumbin Istrefi, Valina Muçolli, etj. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)