24 Korrik 2019

Shënohet Dita Botërore e Librit dhe të Drejtës së Autorit

Prishtinë, 23 prill - Organizata joqeveritare “ETEA” dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” shënojnë sot Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit.
 
Në kryeqytet sot vazhdojnë ngjarjet kulturore dedikuar librit dhe promovimit të rëndësisë së leximit.

Muaji prill filloi me një ngjarje kulturore dedikuar librit për fëmijë, derisa po shkon drejt fundit me një ngjarje kulturore dedikuar librit për të rritur. 

Organizata joqeveritare “ETEA”, kësaj radhe së bashku me institucionin qëndror bibliotekar – Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, me përkrahjen e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, janë bërë bashkë për të organizuar manifestimin qëndror me rastin e Ditës Botërore të Librit dhe të të Drejtës se Autorit. 
 
Ideja e përkujtimit të Ditës së Librit e ka origjinën e vet në Spanjë, në zonën e Katalonjës, ku atij që blinte një libër i dhurohej edhe një trëndafil.

Me një rezolutë të UNESCO-s, më 15 nëntor 1995, 23 prilli është shpallur Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtës së Autorit – pasi u morën në konsideratë faktet se libri ka qenë historikisht instrumenti më i fuqishëm i shpërndarjes së njohurive dhe mjeti më efikas për të siguruar ruajtjen e tyre, dhe se çdo nismë për promovimin e librave është një faktor i pasurimit kulturor.

Njëherësh 23 prilli shënon lindjen ose vdekjen e shkrimtarëve, si Servantes, Sheksipiri, Garcilaso de la Vega, Maurice Druon, K.Laxness, Vladimir Nabokov, Joseph Pla dhe Manuel Mejia Vallejo.

Ndër të tjera, kjo është arsyeja, për të cilën kjo datë domethënëse për letërsinë universale është caktuar nga Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s për t’i bërë homazh botëror librit dhe autorëve të tij dhe për të inkurajuar të rinjtë, që të zbulojnë kënaqësinë e të lexuarit, si edhe për të respektuar kontributin e pazëvendësueshëm që kanë dhënë krijuesit për progresin social dhe atë kulturor.
 
Kësaj ngjarjeje kulturore me përmasa botërore, sikur edhe vite më parë, edhe këtë vit i bashkohet Kosova duke organizuar aktivitete në kryeqytetin e saj, Prishtinë. 
 
E kur jemi te Kosova, kuptohet se mbizotron përceptimi i përgjithshëm se shprehia e leximit është në nivele të ulëta, sidomos te gjeneratat e reja. Të tilla përceptime vërtetohen edhe prej hulumtimeve që ka relizuar “ETEA”, gjatë vitit 2018. 
 
Vlen të theksohet se, ditëve në vazhdim “ETEA” do të publikojë raporte të reja hulumtuese për lexueshmërinë të realizuara së fundmi me grupmoshat e reja. 
 
Nga të dhënat e lartëcekura del se, promovimi i librit dhe rëndësisë së leximit në formësimin e personalitetit dhe ngritjen profesionale të individit – është domosdoshmëri për shoqërinë tonë.
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 korrik 2019

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të dëshmojë nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit me 14 komuna të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë përurimin e zgjerimit dhe rehabilitimit të hyrjes së pikës kufitare Kosovë - Shqipëri, në Vërmicë. (Pika kufitare e Vërmicës, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim drejtorin e UNHCR. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim kryetarin e Komunës së Malisheves, Ragip Bega, më të cilin do të nënshkruajnë memorandume të bashkëpunimit për financimin e projekteve në fushën e mjedisit. (Kabineti i Ministrit, kati 17, ish objekti Rilindja, ora 11:00)

- Qendra Mediale me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon mbahet debatin publik, me temë: "Taksa 100 për qind - kush fitoi, e kush humbi dhe çfarë?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizon panairin me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim Sam Paice, udhëheqës i sektorit për demokratizim në Ambasadën Britanike. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:30)

- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e dorëzimi te donacionit për shëndetësi nga Besnik Benz. (Qendra Klinike e Mjeksësisë Familjare, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)