05 Qershor 2020

Shembja e Teatrit Kombëtar sulm ndaj historisë

Prishtinë, 22 maj - Aktori Naim Berisha shprehet se me rrënimin e godinës së Teatrit Kombëtar, vendi ynë humbi një pasuri të pakthyeshme shpirtërore dhe historike.

Berisha shprehet se çdo godinë që të jetë në vend të saj do ta shpërfytyrojë atë pjesë të Tiranës.

Në intervistën për gazetën “SOT” aktori Naim Berisha, thotë se institucionet shtetërore janë përgjegjës për mos restaurimin, e tani edhe për shembjen që ju bë kësaj godine.

Për aktorin Naim Berisha që dhe më parë ka reaguar për problemet që has sot arti dhe kultura, Ministria e Kulturës është përgjegjësja kryesore për mosmarrjen në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar, sidomos me hyrjen e saj në listën e 7 monumenteve më të rrezikuara në Evropë.

Aktori flet edhe për qëndrimin e Shoqatës Sindikale të Teatrit Kombëtar të Kosovës për Teatrin Kombëtar në Tiranë.

Si nënkryetar i saj ai shprehet se ndihet i paqtuar me veten, që kryeson një subjekt si Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës, që ishte një ndër të vetmet shoqata teatrore në Kosovë, që e mbështeti kauzën e mbrojtjes së teatrit prej fillimit.

Në vijim të problemeve të artit dhe kulturës, aktori pohon dhe vështirësitë me të cilat përballen artistët në jetën artistike, ku sipas tij problemet nisin që nga çështjet me ligjet.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2020 - Pranimi i detyrës nga Ministri i zgjedhur, Selim Selimi. (Ministrinë e Drejtësisë, objekti ish-Rilindja, ora 9:00)

- Fillon pastrimi i deponisë inerte në fshatin Lebane. (Përfundimi i autostrades në anën e djathtë, ora 10:00)

- Mahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për Pasqyrat vjetore financiare të Ministrisë së Drejtësisë. (Ndertesa e Kuvendit, salla  N302, ora 10:00)

- Në kuadër të fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën", Komuna e Prizrenit do t'i bashkëngjitet fushatës globale "Dita e Pastrimit të Botës 2020”, për të promovuar rëndësinë e kujdesit ndaj mjedisit, duke marrë për bazë faktin se ky aktivitet do të promovohet në nivel global. (Brigjet e liqenit të Vërmicës, ora 10:30)

- Për Ditën Botërore të Mjedisit, Instituti për Politika Zhvillimore organizon panelin e diskutimit me titull “Tani është koha për natyrën!”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, do të mban një konferencë për Media. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, pranon detyrën. (Ndërtesa e Ministrisë se Ekonomisë dhe Ambientit, ish-objekti i MZHE-së, ora 13:00)

- Ekipa qëndrore e “Ta Pastrojmë Kosovën” së bashku me vullnetarët fillon aktivitetet në Komunën e Suharekës, ku do të ketë aksion pastrimi dhe mbjellje, në bashkëpunim me komunën e Suharekës. (Suharekë, ora 14:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:45 - vetëm pamje)