27 Shtator 2022

Save the Children do to lansojë raportin ‘Zërat e Rinj’

Prishtinë, 1 qershor - Më rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve Save the Children në Kosovë do to lansojë raportin ‘Zërat e Rinj’.

‘Zërat e Rinj’ është një anketë mbarëkombëtare e zhvilluar nga Save the Children, e cila i reflekton perspektivat e mbi 1200 fëmijëve në mbarë Kosovën për sigurinë, bullizmin, shëndetin mendor dhe pjesëmarrjen e tyre.

Ky raport shfaqë pikëpamjet e fëmijëve për të ardhmen e tyre dhe tema shpesh të paeksploruara, si spektri gjinor, ndryshimet klimatike dhe mjedisi.

Kjo ngjarje na ofron një mundësii për t'u përfshirë në një diskutim të sigurt me fëmijët për nevojat e tyre dhe bën thirrje për veprim ndaj bartësve të detyrës.

Po sot në takimin avokues mes Kryetarit të Komunës së Prishtinës Përparim Rama dhe përfaqësuesve të Grupit të udhëhequr nga fëmijët “Respect Our Rights-ROR” dhe Asamblesë Komunale të Fëmijëve në Prishtinë, fëmijët do i prezantojnë të gjeturat e raportit ‘Zërat e Rinj’.

Save the Children në Kosovë shpreson që rezultatet e raportit dhe ky takim të ndikojnë në hartimin e politikave dhe shërbimeve që iu japin përparësi interesave dhe nevojave të fëmijëven në nivelin lokal siç parashihet me Konventën e OKB-së për të Drejtat e Fëmijëve (KDF) dhe brenda kornizës vendore legjislative.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)