12 Gusht 2020

Sandra Bullock nis procedurat e divorcit me James

SHBA, 1 prill - Sandra Bullock më në fund duket se ka vendosur t'i besojë gjithçka avokatit të saj për procedurat e divorcit.

Flitet edhe për "betejë" përsa i takon marrjes në besim të fëmijëve të burrit të saj. Gjithsesi flitet se aktorja është bindur dhe tashmë ka vullnetin për t'u ndarë nga burri, i cili e ka tradhtuar me të paktën 4 femra.

Ndërkohë, vetë Jesse James mësohet se po bën një tentativë të fundit të dëshpëruar për të shpëtuar martesën, duke shkuar në një qendër rehabilitimi.

Pikërisht siç ndodhi me Tiger Woods, Jesse ka zgjedhur një klinikë për të kuruar varësinë e tij ndaj seksit. Zëdhënësi personal ka mbajtur sekret vendin, ku klienti i tij është mbyllur, por ka pranuar:

"Donte një trajtim mjekësor për të përballuar çështjet personale - ka deklaruar ai. James e kuptoi se ishte koha për të ndihmuar veten, familjen e tij dhe të shpëtojë lidhjen me Sandrën".

Gjithashtu si për t'i hedhur tjetër benzinë zjarrit ka ardhur një foto e burrit, teksa gjysmë nudo dhe me një kapele ushtarake në kokë, bën një përshëndetje naziste përpara objektivit.

Fotografia është kryer në vitin 2004, gjatë një feste në të cilën James ishte në superxhiro, ndërkohë që diçka e tillë ka bërë të shpërthejnë menjëherë polemikat në Amerikë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)