06 Shkurt 2023

Promovohet libri “Brenda meje, ti” i Erdonita Hebibit

Prishtinë, 6 dhjetor - Në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, të hënën më 5 dhjetor 2022 u mbajt promovimi i librit me poezi me titull “Brenda meje, ti” i autores së re Erdonita Hebibi. Amfiteatri ishte i mbushur përplotë me dashamirë të librit, familjarë dhe miq, ndërsa ishin prezente edhe mediat.

Në fillim fjalë përshëndetëse foli profesori Milazim Krasniqi, i cili tha se autorja e librit që promovohet sot ka qenë studente e tij në fakultet, në departamentin e gazetarisë dhe ka qenë një studente e dalluar, ndërsa ajo sot punon gazetare në një televizion.  

Më pas rreth librit të Erdonita Hebibit foli recensentja e librit, profesoresha Leonorë Bruçaj. Ajo tha se autorja e librit shpalos para lexuesve refleksionin e saj mjaft të qartë përmes shprehjeve të theksuara, duke e kombinuar emocionin me mendimin.

Më tej Bruçaj tha se autorja Erdonita Hebibi duke përdorur figurat stilistike, shpalos universin e saj poetic përmes vargjeve tejet origjinale, që nganjëherë shprehin edhe pezmin e grumbulluar në kraharorin e saj.

Pas saj me një vështrim rreth librit u paraqit Ahmet Pllana, krijues dhe lektor i librit, i cili tha se poeten e re e të talentuar për të shkruar e ka nxitur malli dhe dashuria e madhe ndaj babait të saj, i cili nuk gjindet më në jetë.

Ai tha se ndonëse ky është libri i parë i saj, Erdonita Hebibi ka arritur që të futet në botën e poezisë dhe ta kuptojë lërimin e poezisë dhe nuk është poezi që i ngjason prozës. Rreth botimit të librit foli Fatmir Halimi, botues i Shtëpisë Botuese “Prokultpress”.

Në fund, autorja i falënderoi të gjithë për pjesëmarrje dhe ua dhuroi pjesëmarrësve nga një libër të nënshkruar nga autorja.

/Ahmet Pllana/

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)