03 Dhjetor 2022

Promovohen dy romane të Zejnullah Rrahmanit

Prishtinë, 23 shtator - Me rastin e 70-të vjetorit të lindjes së shkrimtarit Zejnullah Rrahmani u promovuan dy libra të sapobotuar, përkatësisht dy romane të këtij autori, njëri me titull “Djemtë e Ballofcit” dhe romani tjetër me titull “Deti i Zi”.

Në promovim morën pjesë shumë personalitete të arsimit, shkencës, artit dhe kulturës, ndërsa organizatorë të këtij promovimi ishin Shtëpia Botuese “Faik Konica” nga Prishtina dhe Shtëpia Botuese “Onufri” nga Tirana. Promovimin e moderoi shkëlqyeshëm moderatorja Mimoza Hasani Pllana.

Për dy romanet e Zejnullah Rrahmanit, “Djemtë e Ballofcit” dhe “Deti i Zi” referuan Ali Aliu, Sabri Hamiti, Nysret Krasniqi, Xhavit Beqiri, Bujar Hudhri, Avdi Visoka, Meliza Krasniqi, Kujtim Rrahmani, Kujtim Shala dhe Nazmi Rrahmani.

Në fund foli edhe autori i dy romaneve të sipërpërmendura, Zejnullah Rrahmani, i cili përshkroi kohët dhe rrethanat, madje edhe ato familjare, për shkrimet e tij letrare. Në fund të promovimit për pjesëmarrësit u mbajt një koktej nderimi në holin e Bibliotekës. /Ahmet Pllana


Kalendari

Ngjarjet e datës 3 dhjetor 2022

- Komuna e Prishtinës do të bëjë testimin e radhës të Sistemit të Alarmit Publik me tinguj të njëtrajtshëm dy herë nga 30 sekonda. (Prishitnë, ora 12:05)

- Ndihmës administratorja e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar për Europë dhe Euroazi, Ambasadorja Erin E. McKee, do të vizitojë Kosovën ku do të takohet me akterë të ndryshëm duke përfshirë përfaqësues të Qeverisë, shoqërisë civile, sektorit privat, bartës të rinj të ndryshimeve etj. (Lokalet e Royal Beverages, Velekincë, Komuna e Gjilanit, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e shoqëruar nga kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi, do të mbajë tubim me vajza e gra. (Teatrin e Qytetit "Avdush Hasani", ora 14:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu e shoqëruar nga kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi do të vizitojë Qendrën e Handikos-it në Podujevë. (Objekti i Qendrës në Podujevë, ora 15:30)

- Në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit do të shfaqen filma vendor dhe të huaj, ku do të ketë diskutime me me autorët pjesmarrës! (Kino Armata, ora 17:00)
 
- Mbahet ceremonia e mbylljes së Festivalit Ndërkombëtar të Filmit më ç'rast do të behët edhe ndarja e çmimeve. (Kino Armata, ora 19:00 )