24 Shkurt 2019

Premiera e filmit Nëntor i Ftohtë sonte në Cineplexx

Prishtinë, 16 nëntor - Filmi Nëntor i Ftohtë i cili e kishte premierën ndërkombëtare në festivalin prestigjioz të kategorisë A, San Sebastian dhe triumfoi në Zurich Film Festival dhe Bosphorus Film Festival, do ta ketë premierën zyrtare sonte në Cineplexx.

Filmi përcjellë Fadilin, i cili punon si arkivist në një ndërmarrje shtetërore në Kosovën e fillimviteve ’90, dhe duhet të zgjedhë mes dy opsione duke qenë i vetëdijshëm se të dyja janë të gabuara.

Projekti filmik Nëntor i Ftohtë me regji nga Ismet Sijarina është produksion i shtëpive filmike Thumbs Up dhe Buka në bashkëprodhim me Albasky Film, AUDIOHAUS, dhe Ikone dhe është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës dhe Qendra Kombëtare Kinematografike e Shqipërisë.

Në rolet kryesor paraqiten aktorët Kushtrim Hoxha, Adriana Matoshi, Fatmir Spahiu, Emir Hadzihafizbegovic, Gordana Boban, May-Linda Kosumovic dhe Lum Veseli. Skenari është shkruar nga Arian Krasniqi e Ismet Sijarina. Drejtor fotografie: Sevdije Kastrati. Montazher: Vladimir Pavlovski. Muzika nga Jericho. Producent: Fatmir Spahiu dhe Arian Krasniqi. Regjia nga Ismet Sijarina.

Nga data 17 nëntor, filmi do të shfaqet për publikun Kosovar në Cineplexx në Prishtinë dhe në Dokukino në Prizren.

Terminet e shfaqjes se filmit Nëntor i Ftohtë në Cineplexx mund të gjeni në webfaqe.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2019 - Mbahet kampionati ekipor në pingpong Liga e Parë e Meshkujve. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL të UÇK-së, organizojnë mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media për çështjen e Lumbardhit në të cilën flasin nënkryetarja Fatmire Kollçaku dhe anëtari i Kryesisë në Pejë Taulant Kelmendi. (Takimi me gazetarë bëhet tek hotel "Dukagjini", ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e varrimit të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 13:00)